Tchaj-wanu se nelíbí partnerství Praha–Peking. A tak protestuje

27.02.2016 19:56

Tchajwanská vláda ostře protestovala proti partnerství mezi Prahou a Pekingem, které zahrnuje uznání jednotné Číny, tedy že Tchaj-wan je součástí Číny. Podle tchajwanského ministerstva zahraničí tato dohoda mezi oběma metropolemi poškozuje „svébytné postavení“ Tchaj-wanu. České ministerstvo zahraničí v tuto chvíli o protestu Tchaj-wanu neví.

Tchaj-wanu se nelíbí partnerství Praha–Peking. A tak protestuje
Foto: Radim Panenka
Popisek: Buddhistický chrám Jing’an Temple v Šanghaji

Podle tchajwanské agentury CNA tchajwanská diplomacie požádala o vysvětlení české ministerstvo zahraničí a vyzvalo vedení Prahy k zjednání nápravy.

Tchajwanské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Čínská republika, jak je oficiální název pro Tchaj-wan, „nikdy nebude akceptovat jakoukoliv formulaci, která očerňuje suverénní postavení země“. Zároveň uvedlo, že Čínská republika je nezávislý suverénní stát od svého založení v roce 1912.

Zaorálkovo ministerstvo nic neví

České ministerstvo v tuto chvíli nemá o protestu Tchajwanu žádné informace. „Nemám o tom žádné informace, celá věc však pravděpodobně půjde za Prahou, neboť je to její iniciativa,“ řekla mluvčí Michaela Lagronová.

Tchaj-wan se v roce 1949 po vítězství komunistů v kontinentální Číně stal útočištěm nacionalistů z Čankajškova Kuomintangu. Čínská lidová republika (ČLR) na pevnině i Čínská republika na Tchaj-wanu se pokládají za legitimní představitele čínského národa.

Tchaj-wan uznává jen asi 20 států na světě

Peking ovšem považuje Tchaj-wan za „dosud neosvobozenou“ provincii ČLR, odmítá jakékoli kroky ostrova směřující k nezávislosti a prohlašuje, že ho přivede zpět pod svou vládu, a to i s pomocí síly, bude-li to nezbytné. Od roku 2008 ale obě strany postupně zlepšují vzájemné vztahy, hlavně v oblasti obchodu, podnikání, investic a turistiky.

Tchaj-wan uznávají jen zhruba dvě desítky zemí světa, včetně například Vatikánu. Jde vesměs o malé státy, které jsou na obchodních vztazích s ostrovním státem závislé.

Pražští zastupitelé většinou 35 hlasů v 65členném zastupitelstvu schválili ve čtvrtek pětiletou sesterskou smlouvu s Pekingem, která má přispět k užší spolupráci mezi oběma stranami v obchodě, cestovním ruchu, kultuře, vzdělávání, zdravotnictví, dopravě a službách občanům. Krok vyvolal i kritiku mezi českými politiky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

11:11 „Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

Politolog Ivan Katchanovski z univerzity v kanadské Ottawě o válce na Ukrajině mluví jako o „zástupn…