Tisíce lidí v ulicích, desítky zadržených a zraněných. Australanům došla s uzávěry trpělivost

24.07.2021 21:30

Austrálie se už několik týdnů potýká s velice tvrdými restrikcemi, které tamním obyvatelům na mnoha místech země zakazují mimo závažné důvody opustit domov. Nové případy pozitivních přitom stále přibývají, a kvůli tragické liknavosti při očkování nelze čekat, že by brzy došlo ke zvratu. Není proto divu, že tamní obyvatelé už v mnoha oblastech mají restrikcí dost, do ulic to přišly vyjádřit tisíce z nich. „Nebudeme to tolerovat,“ varovala premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová. Desítky lidí byly zadrženy, účastníky čeká trest.

Tisíce lidí v ulicích, desítky zadržených a zraněných. Australanům došla s uzávěry trpělivost
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Anti-lockdown protesty v Austrálii (červenec 2021)

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17931 lidí
Austrálie aktuálně eviduje nejvyšší počty nově zachycených pozitivních případů od konce loňského léta a více než polovina všech obyvatel země je již v plošné karanténě. Ta již v některých oblastech trvá i několik týdnů a mnozí Australané mají už přes měsíc až na výjimky zakázáno vyjít ven z domovů.

Neustále se prodlužující lockdowny, které zatím nemají brzký konec v dohlednu, již mnozí nevydrželi a v sobotu vyšli svůj nesouhlas s australskou strategií boje proti covidu-19 vyjádřit v počtu tisíců. Protesty proti restrikcím se konaly v Sydney, Melbourne i Brisbane.

Obyvatelé Sydney, kteří žijí v tvrdých karanténních podmínkách už přes čtyři týdny, svoji nespokojenost přišli projevit k tamní radnici; tisíce lidí, kteří dosud téměř nemohli ani ven, tak častokrát navíc činili bez jakékoli ochrany nosu či úst. Někteří účastníci protestu prolomili rozmístěné bariéry a na policisty házeli různé předměty, zejména plastové lahve. Příslušníky bezpečnostních sil napadli i barvou.

Podle premiérky Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianové bylo chování přítomných „sobecké“ a protiprávní. „Takové aktivity nebudeme v době lockdownu tolerovat,“ varovala. Policisté zadrželi desítky demonstrantů, v Sydney se odhaduje, že bude vystaveno až 3500 přestupků.  

V Austrálii nově přibylo 173 případů. Přestože se takováto čísla zdají z pohledu Evropy jakožto vcelku nízká, u Austrálie je třeba vzít v potaz, že na rozdíl od mnohých evropských států se tamní obyvatelé dosud kvůli přísné politice Austrálie na hranicích nesetkali s koronavirem a promořenost obyvatelstva je velice nízká; zatímco tak v Česku mají protilátky z prodělání onemocnění či z vakcinace miliony lidí, v Austrálii je má pouhý zlomek počtu lidí. Koronavirus v australské pětadvacetimilionové populaci prodělalo méně než 33 tisíc lidí, a nepomáhá ani očkování, místo něj totiž země sázela právě na tvrdé restrikce.

Plně naočkovaných je v Austrálii jen 12,4 procenta z populace. Prodlužování tvrdých restrikcí se dá v této zemi očekávat i nadále vzhledem k tomu, že bude trvat ještě mnoho týdnů až měsíců, než se podaří dosáhnout kolektivní imunity.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

12:47 Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

Senátorku Miroslavu Němcovou v poslední době pobouřilo video ministryně práce a sociálních věcí Jany…