Tiskovka vlády: Testy nakonec zůstanou zdarma i v září

23.08.2021 17:10

Avizované placení testů na covid-19 od září tohoto roku z vlastních prostředků se mění. Testy totiž nadále zůstanou hrazené ze zdravotního pojištění, řekl to v pondělí po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Testy tak nadále budou hrazené pro všechny občany. Pondělní kabinet na své schůzi se také zabýval prodloužením prominutí daně z přidané hodnoty u respirátorů FFP2 nebo migrací.

Tiskovka vlády: Testy nakonec zůstanou zdarma i v září
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Vláda v pondělí odložila záměr, aby si řada lidí testy musela od září hradit sama z vlastních zdrojů. Původně totiž měly zdravotní pojišťovny platit dětem do 18 let nebo lidem, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat či ještě očkování nemají dokončené.

Vláda ale v pondělí obrátila a testy na covid-19 nakonec nechala pro všechny občany. Opoziční strany opakovaně kabinet k takovému kroku vyzývaly. Nyní mají z veřejného zdravotního pojištění lidé hrazeny měsíčně dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy. Tento model zůstane zachován. Vojtěch také vyloučil plošné testování ve firmách. Ani neuvažuje o úpravě plošného nošení respirátorů. „Je to základní hygienické, bariérové opatření,“ prohlásil ministr zdravotnictví. Adam Vojtěch k vývoji nákazy koronavirem také poznamenal, že v Evropě nyní lze pozorovat zhoršující se trend. 

Vláda také v pondělí schválila prodloužení prominutí daně z přidané hodnoty u respirátorů kategorie FFP2 a vyšší, a to do konce října. Opatření zavedla na začátku února. Původně mělo platit jen dva měsíce. Schillerová už minulý týden avizovala, že chce navrhnout opatření prodloužit o další dva měsíce. Respirátory jsou povinné například v hromadné dopravě či vnitřních prostorách.

Vláda se v pondělí zabývala i tématem daru Litvě ve výši 13,5 milionu korun na pomoc se zvládáním vlny ilegální migrace. Do země totiž proudí migranti z Běloruska. „Příliv migrantů z Blízkého východu a Afriky, přicházejících do země přes zelenou hranici s Běloruskem, přiměl Litvu vyhlásit nouzový stav. Litva vrací migranty, kteří nelegálně překračují hranice, do Běloruska,“ uvádí server Novinky.cz.

Kabinet také schválil zvýšení rozpočtu připravovaného předsednictví v Evropské unii o 200 milionů korun. Při přípravách se totiž zjistilo, že rozpočet 1,24 milionů na české předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 nestačí. Počítá se i s dodatečným personálním navýšením.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…