To ještě nic není. Ukázalo se, kolik migrantů se dá do pohybu. Posaďte se

08.11.2018 12:25

Evropská unie čelí migrační vlně už několik let. V porovnání s rokem 2015 už výrazně zeslabila. Z Evropy už se lidé dokonce vrací do svých domovů. Zato v Americe migrace nabírá na obrátkách. Z Jižní a Střední Ameriky míří k hranicím USA karavany tisíců migrantů. Server Časopisu Euro tvrdí, že je to teprve začátek. Podle odhadů expertů se dá do pohybu až 150 milionů lidí.

To ještě nic není. Ukázalo se, kolik migrantů se dá do pohybu. Posaďte se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pole, ilustrační foto

Svět je v pohybu. Od roku 2015 zamířily z Afriky a z Blízkého východu do EU statisíce lidí. O tři roky později možná čeká podobný osud i Spojené státy. Už teď míří k hranicím Spojených států karavany několika tisíc migrantů z Jižní a Střední Ameriky. 45. prezident USA Donald Trump nařídil bezpečnostním složkám své země, aby pečlivě střežily hranici s Mexikem, a kdyby se náhodou stalo, že budou migranti po členech bezpečnostních složek házet kamení, Trump svým lidem doporučil zvážit použití střelných zbraní.

Anketa

Chcete společnou armádu EU, po které volá Emmanuel Macron?

6%
94%
hlasovalo: 19533 lidí

Podobných karavan však podle expertů Světové banky bude přibývat. Odborníci předpokládají, že vzhledem ke změnám klimatu se dá především z chudších zemí do pohybu až 150 milionů lidí. Stane se tak do roku 2050. Chudší země často žijí z prodeje své zemědělské produkce, ale změny klimatu povedou k tomu, že právě produkce plodin může na mnoha místech planety utrpět.

Země jako Honduras, Guatemala a Salvador se v posledních letech potýkají s velkou neúrodou. Hlad a opravdu bídná ekonomická situace žene z domovů tisíce lidí.

Ředitel americké organizace Center for Climate and Security Francesco Femia tvrdí, že zavření hranic, ke kterému přikročil Donald Trump nebo některé státy EU v čele s Maďarskem, problém nevyřeší. „To není udržitelná bezpečnostní strategie. Zejména pokud tuto politiku kombinujete s nedostatečnou podporou ochrany klimatu na těchto místech,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…