To snad ani není možné: Ringo Čech u Drtinové o uprchlících

24. 2. 2016 11:41

„Je nutné ještě přilévat do českého ohně další olej?“ ptala se moderátorka Daniela Drtinová, když představovala obraz Lekce němčiny pro uprchlíky od Františka Ringo Čecha, který je podle ní „založený na otřepaných, rasisticky laděných stereotypech“.

To snad ani není možné: Ringo Čech u Drtinové o uprchlících
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Ringo Čech

Anketa

35 let vězení pro Radovana Krejčíře. Je to moc, nebo málo?

hlasovalo: 3359 lidí

Moderátorce ve studiu DVTV čelil sám autor. A hned na úvod se jej zeptala ostře: „Jste rasista, pane Čechu?“ Pokoušel se polemizovat, že si nejprve musíme říci, co je vlastně rasista, ale Drtinová měla v definici jasno: „Není to nic pěkného.“ Čech se vymezil, že rasistou ve smyslu, že by vlastní rasu považoval za nadřazenou, není.

Moderátorka mu citovala z doprovodného textu k jeho nejnovějšímu obrazu o znásilňování psů a dalších aktivitách tmavých běženců. „A jsou tam ještě horší věci, to jsem ani necitovala,“ dodala s dotazem, zda toto není rasismus. „Jen jsem se snažil uměleckým dílem zobrazit situaci, která je dnes v Německu, v Norsku, to, co se odehrávalo na silvestra. To bylo v mé fantazii přetvořeno do tohoto obrazu,“ vysvětloval umělec. Odmítl, že by nadřazoval jakoukoliv rasu, jen prý popisuje, co uprchlíci dělají. „Oni znásilňují štěňátka?“ ptala se pobouřeně Drtinová. „Štěňátko bránilo svou přítelkyni, tak ho uprchlíci znásilnili taky,“ opáčil autor s tím, že se jedná o legraci. „Jenom idiot může tohle považovat za rasismus,“ dodal. Debata se pak ještě chvíli točila kolem znásilňování štěňátek, načež Čech Drtinové rezignovaně nabídl, že kvůli ní obraz přemaluje a nechá uprchlíky znásilnit „třeba opičku“.

Pak odmítl, že by to byl projev pohrdání jinou rasou. On sám prý zná množství kultivovaných a vzdělaných nebělochů, takže je dalek preferování právě této rasy. „Fakt je, že každá rasa má jiné zvyky a jiné způsoby života. To je třeba respektovat, ale všechny jsou si rovny,“ dodal.

Drtinová se dále vyptávala, zda je třeba vyobrazovat migranty ve „starých, rasistických stereotypech“, a Čech trval na tom, že je vidí takové, jací jsou. „Vždyť ti mladí zdraví kluci s těma mobilama na všech záběrech dělají ‚viktorku‘ (a předvedl známé gesto vítězství se dvěma zdviženými prsty, pozn. PL). Tak nad kým vyhráli, co to znamená?“ upozornil.

„Naše média jsou jak zuřiví psi a vrhají se na každého, kdo projeví jen trochu jiný názor,“ uvedl dále Ringo Čech. On sám prý za těchto okolností má obavy o naši demokracii. Drtinovou zajímalo, zda se boj za demokracii projevuje tím, že budeme migranty zobrazovat „jako černé opice na stromech“. Čech namítl, že je nepovažuje za opice, jen za muže chytající bílé dívky, což bylo jednoznačně prokázáno, že se děje. „Akorát vy o tom moc nevíte. A nebo to nesmíte říct,“ pokáral Drtinovou. „Nikdo v Evropě hromadně neznásilňuje ženy, natož štěňátka dalmatina,“ trvala na svém moderátorka. Není prý důvod, aby si tito lidé sexuální pudy vybíjeli znásilňováním, když si mohou normálním způsobem najít partnerku. „Už nám ukázali, jak to dělají. Byly to malé ukázky, zatím spíše fragmenty, ale pořád toho ještě spoustu nevíme,“ namítal umělec.

Připomněl také, jak se k tomu postavila Evropa. „Nějaká politička pokárala ta děvčata, že je to jejich vina, že neměly chodit ven. To je hezká rada,“ poznamenal. „A tohle není rasismus, co říkáte?“ vypálila Drtinová. „Nejsem rasista, jsem rozzuřený stařec,“ odmítl Čech. Vadí mu prý bezmoc, že nemůže se situací nic udělat, kromě malování obrazů.

Na dotaz, co by tedy chtěl dělat, odhalil Čech své představy: Všeobecná branná povinnost, držet se Angličanů (ti to prý obvykle dovedou poznat nejlépe), nenechat v potížích Slovensko a celkově zpevnit visegrádské spojenectví. „Měla by vzniknout domobrana, měli by vyzbrojit hasiče,“ vypočítával.

Moderátorka raději odvedla řeč k tématu, kolik Čechovi jeho obrazy vynášejí a jestli se nechce tímto způsobem podbízet. Čech nesouhlasil, poslední dílo z něj prý zcela spontánně vytrysklo. Jinak se prý ale jeho díla prodávají celkem dobře. Na kritizovaný obraz „Lekce němčiny pro uprchlíky“ prý již kupce sehnal a cena má být přibližně dvacet tisíc korun.

Následoval dotaz, zda se Čech zajímá o to, co může jeho dílo ve společnosti vyvolat. „Já sleduju jen zábavu a legraci,“ vyznal se, ale pak dodal: „Ten osten byl namířený spíš na ta děvčata. Já jim říkám dobroserové a eurohujeři.“ Drtinová trvala na své otázce, zda nemá strach, že svým dílem bude rozpoutávat nenávist nebo posilování strachu. Podle Čecha ale strach ve společnosti je a není třeba ho ani posilovat. „Lidé se tu cítí opuštění, zrazení a bezmocní,“ líčil. On prý chce upozornit právě na toto nebezpečí, o kterém se v novinách nepíše.

Drtinová mu citovala názor prohlášení českých rapperů, že politici společenskou nenávist řídí, aby dosáhli svých politických cílů. „Není to nenávist. Je to strach, obavy, ostražitost,“ trval na svém Čech. Pocit ohrožení je podle něj oprávněný.

Moderátorka se dále ptala, jestli by politik neměl spíše zklidňovat, Čech opáčil, že politik především nesmí lhát. Pak připomněl, že už před čtyřmi lety se objevilo prohlášení evropského komisaře, že se Evropa musí připravit na pět milionů imigrantů. „Jak na to už tenkrát přišli?“ namítl s tím, že scénář nastíněný prezidentem Zemanem, podle kterého se jedná o plánovanou invazi, vůbec nemusí být mimo.

Moderátorka se přísně ptala, kdo to tedy z evropských struktur řídí. „Z evropských struktur nikdo. Tam jsou ti bambulové, co se těšej na novou Evropu,“ mávl rukou Čech. A právě v tom vidí největší nebezpečí. „Ti, co plánujou novou Evropu, to jsou vizionáři. A není nebezpečnějšího politika, než je vizionář,“ varoval dále.

Drtinová se vzpamatovala a vmetla mu, že společnost hnědne a podíl na tom mají jak politici, tak i umělci, kteří vášně rozdmýchávají. Čech zopakoval, že lidé podle něj byli do situace vehnáni tím, že od svých politiků necítí ani nejmenší zastání. „Já si myslím, že ti naši politici v Bruselu klečí, ne stojí, jako předtím klečeli komunisti v Moskvě,“ dodal. Moderátorku ale stále zajímalo, k čemu povede, když se pořád budeme „sebenaštvávat“. Umělec namítl, že skutečně chce lidi burcovat, aby viděli, že jejich názor je většinový.

Obraz "Imigranti studující němčinu". Zdroj: ringo-cech.cz

„K čemu to povede, to přilévání oleje do ohně?“ trvala na svém Drtinová. „A k čemu povede to, když zůstaneme lhostejní?“ namítl její protějšek. Upozornil, jak se kvůli nezájmu veřejnosti rozšířil do nekontrolovatelnosti tábor v Calais. „Ale tam jsme nebyli, nevíme, jak to tam vypadá skutečně,“ nedala se moderátorka. Na námitku, že máme cosi jako historickou zkušenost, vypálila „ano, třeba s nacismem a holocaustem“. Čech si naopak myslí, že pravicovému extremismu nahrává bezzubost naší politiky a označování každého, kdo se jen trochu vzepře, za xenofoba či fašistu. „Přitom já jenom říkám svůj názor: Ne. Nechci je tu.“

Moderátorka namítla, že hovořit o politické korektnosti v situaci, kdy si každý může říci, co chce, a prezident republiky říká značně neortodoxní názory, aniž by jej kdokoliv cenzuroval, je podivné. Čech trval na tom, že to tak není. „Na sociálních sítích to jede ve velkém,“ trvala na svém moderátorka.

Pak se debata opět přesunula k uprchlíkům. „Ty, kteří potřebují pomoc, byste utopil?“ nasadila Drtinová zničený výraz. Čech namítl, že nemůžeme poznat, kdo pomoc skutečně potřebuje, když ti lidé zahodili doklady a ani nevíme, co jsou vlastně zač. „Ale v Sýrii ti lidé skutečně umírají,“ trvala na svém. „Všechny bych je vracel zpátky. Evropa na to nemá, Evropa je neuživí,“ obává se umělec.

A jsou i další důvody k obavám. „Oni nás přicházejí spasit. Oni nám přicházejí zvěstovat své náboženství. Jediné náboženství, které dovoluje zabíjet druhé, dokonce k tomu vyzývá. Oni tvrdí, že ne, ale opak je pravdou. Přicházejí nepřátelé,“ trvá na svém.

Moderátorka namítala, že třeba před tím utíkají a chtějí žít jak my. „Vidíte to hodně kladně, ale myslím si, že budete hodně překvapená,“ namítl Čech.

Závěrem ještě pohovořil o mediálním mainstreamu z jiného pohledu. Zaujalo jej prý, jak se staví k prezidentu Zemanovi. Každý den se prý musí v novinách objevit něco, co jej poškozuje nebo uráží. „Já myslím, že to jsou placené kliky, které musí každý den nakydat na prezidenta určité množství hnoje,“ vysvětlil. Média podle něj například zcela zatajila prezidentův zásadní projev při návštěvě Bratislavy. Moderátorka mu čelila statistikou, podle které prezident Zeman nepřispívá k vážnosti prezidentského úřadu. „To jsou kecy, paní redaktorko. Eurohujeři a dobroserové se srazili do pevného šiku a Miloš je prostě první na ráně,“ namítl. A následným vtipkováním, zda má Daniela Drtinová doma červenou kartu proti prezidentovi, debata skončila.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

20:03 Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller poznal zevnitř, jak funguje česká sociální de…