Trest od přírody. Bohatí jen hromadí. Komerční životy, konzum. Hudebník Peter Nagy sahá mnohým do svědomí

19.02.2020 21:07 | Zprávy

ZÁCHRANA PLANETY, ČI ZELENÉ PEKLO? Přijde den, kdy už nás Země neunese“. Tak zní hlavní motto jeho nové písničky s názvem „50 žiraf pana Vagnera“. Populární česko-slovenský zpěvák, ale také textař a skladatel Peter Nagy zde vlastně vyjadřuje i svůj osobitý pohled na svět. Každou svou písničkou se, jak říká, snaží něco sdělit. Jeho ústředním tématem je životní prostředí. V rozhovoru dále vysvětluje, jaký má vztah k hudbě a k penězům nebo proč odmítá všechna interview o svém soukromí. Mimo jiné se vyjadřuje i ke kauze Jána Kuciaka...

Trest od přírody. Bohatí jen hromadí. Komerční životy, konzum. Hudebník Peter Nagy sahá mnohým do svědomí
Foto: Repro Youtube
Popisek: Hudebník Peter Nagy

Jak asi většina z nás ví, Josef Vagner byl známý zoolog a cestovatel, který v Československu ve Dvoře Králové nad Labem založil první Safari. Tehdy to byla opravdu velká věc. Proslavil tu zoo zejména svými milovanými žirafami, které přivezl z legendárních afrických výprav. V březnu 1975 se ale objevilo podezření, že královédvorské žirafy onemocněly slintavkou, a proto bylo o měsíc později celé stádo 50 žiraf utraceno! Řada odborníků dnes přitom tvrdí, že to bylo zbytečné a unáhlené. Pane Nagy, vy jste nedávno rozšířil svůj repertoár o píseň s názvem 50 žiraf Josefa Vagnera. Psal jste tedy ten text k oné smutné události, od které brzy uplyne už 45 let?  

Vždycky, když jsem hrál poblíž Dvora Králového nad Labem, říkal jsem si, že o tom jednou napíšu píseň. Ten název je ale myšlen spíše metaforicky. Použil jsem bizarnost vraždy 50 žiraf jako podobnost tomu, co lhostejně děláme s tím, co nás živí, tedy s přírodou. Zpívám tam o tom, že přijde den, kdy nás už Země neunese. Já si myslím, že časem nás jako lidstvo neodvratně čeká návrat k přírodě. Já vím, že už je to trošku klišé. Ale když se nad tím jen trochu zamyslíte, přijdete na to, že ten proces je vlastně naprosto přirozený a jediný možný.

Člověk totiž není žádným pánem tvorstva.

Různými vynálezy civilizace jen zbytečně přírodě škodíme, protože se ani chvilku neobejdeme třeba bez energie nebo bez ropy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okupace? Osvobodili jsme se sami? Vyskočil, Schneider a další skoncovali s nesmysly

7:25 Okupace? Osvobodili jsme se sami? Vyskočil, Schneider a další skoncovali s nesmysly

„Nesmí se zapomínat na oběti, které nám umožnily se vůbec narodit. Nesmí se zapomínat na ta strašná …