Trump předvedl v americké televizi hodinovou kanonádu. Evropskou unii totálně ztrhal

15.10.2018 15:50

V pořadu 60 Minutes na americkém kanálu CBS se objevil vzácný host, kterého ale většina médií v America moc ráda nemá. Je to dříve mediální hvězda a nyní prezident Donald Trump. V interview probral s moderátorkou různorodá témata, počínaje globálním oteplováním, přes jeho vztah s Kim Čong-Unem a konče vměšováním Ruska do voleb. A o EU padlo: „Nikdo se k nám nechová hůř než EU. Evropská unie byla zformována, aby nad námi získala výhodu v obchodu, a to také činí.“

Trump předvedl v americké televizi hodinovou kanonádu. Evropskou unii totálně ztrhal
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump
reklama

Jako první přišlo téma globálního oteplování. Redaktorka se Trumpa ptala, zda si stále myslí, že se jedná o podvod neboli hoax. Donald Trump uvedl, že ví, že se klima mění, nicméně je pro něj stále otázka, zda je tato změna způsobena člověkem. „Nechci dávat biliony a biliony dolarů. Nechci ztratit miliony a miliony pracovních míst. Nechci se dostat do nevýhody,“ uvedl Trump své důvody k nedůvěře. Také uvedl, že i vědci mají své zájmy v politice.

Anketa

Litujete, že se rozpadlo Československo?

73%
27%
hlasovalo: 13828 lidí

Další na řadě byl údajně zavražděný saúdský novinář Jamal Khashoggi. Trump uvedl, že Saúdové zatím vinu popírají, nicméně celá věc je již v intenzivním šetření. Přišla i otázka na možnost sankcí. Zde americký prezident nejdříve uvedl objednávku zbraní a techniky. Řekl, že by nerad firmám jako Boeing, Lockheed nebo Raytheon bral zakázky, a vyslovil se když tak pro jiný způsob „trestu“. Uznal, že záležitost je závažná a také odporná, pokud k vraždě opravdu došlo, zvláště vzhledem k tomu, že dotyčný byl novinář.

Trump se také pochválil za své jednání se severokorejským diktátorem Kim Čong-Unem. Uvedl, že mu věří, i když přiznal možnost, že bude zklamán. Také se porovnával s Obamou, za kterého k žádné dohodě se Severní Koreou nedošlo. Zda Un opravdu dělá to, co slíbil, zde Trump řekl, že neví. Ale od jejich dohody prý Severní Korea netestovala žádné střely ani rakety, ani nedošlo k žádnému nukleárnímu testu a s vůdcem KLDR má prý dobrý vztah. Navíc zatím podle Trumpa neslevili ze žádných sankcí proti této zemi.

Donald Trump také hovořil o EU. Konkrétně o obchodu s EU, ve kterém se Unie k USA prý nechová hezky. „Nikdo se k nám nechová hůř než EU. Evropská unie byla zformována, aby nad námi získala výhodu v obchodu, a to také činí,” poznamenal prezident. V souvislosti s tím také přišla otázka NATO. Trump moderátorku ujistil, že se z NATO stahovat nehodlá, nicméně evropští členové Aliance musí platit svůj díl na obranu.

Nakonec se moderátorka ptala na Rusko a Vladimira Putina. Na otázku, zda se Rusko „vměšovalo“ do voleb, odpověděl Donald Trump, že pravděpodobně ano, ale že například Čína také a že Čína je větší problém než Rusko. Nakonec se vyjádřil i o tom, že mu Rusko mělo pomáhat ve volbách. „Vážně si myslíte, že bych volal Rusku, aby mi pomohlo ve volbách? Dejte pokoj. Vždyť by mi nebyli schopní vůbec pomoct. Volat Rusku. To je směšné,“ prohlásil o obviněních.

Ohledně Vladimira Putina také moderátorka Trumpa peskovala, že není na Putina v médiích tvrdý. Trump se ohradil, že na něj byl tvrdý dost v osobních setkáních. A že o něm nic neřekl veřejně? „Já jsem ten, který dal Ukrajině zbraně a protitankové střely. Obama poslal deky a polštáře. On dal Rusům část Ukrajiny,“ popsal své působení prezident Donald Trump.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

4:43 V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

Řadu týdnů ParlamentníListy.cz bedlivě mapují dění v ODS. To se oproti zvyklostem přesunulo z centra…