Už pozítří, tajné setkání v Ázerbájdžánu. Rusové a Němci spolu prý zase mluví

18.10.2024 9:00 | Monitoring

Politická izolace Ruska se podle informací německého veřejnoprávního Tagesschau rozpadá. Ruská televize ohlásila další konání přerušeného Petrohradského dialogu, který založil Vladimir Putin spolu s Gerhardem Schröderem v roce 2001. V roce 2021 byl dialog pozastavený. Nyní se otevírá podezření, že vlivní Němci se v ázerbájdžánském Baku setkají s vlivnými Rusy a budou pokračovat v přerušeném dialogu. Podle deníku by to zcela podrylo oficiální zahraniční politiku Spolkové republiky vůči Rusku. To má být oficiálně politicky izolované. Podobný dialog prý proběhl už v dubnu 2024. Jeho tématem bylo, jak udržet komunikační sítě mezi oběma zeměmi.

Už pozítří, tajné setkání v Ázerbájdžánu. Rusové a Němci spolu prý zase mluví
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Bilaterální diskusní fórum Petrohradský dialog, který probíhal nepřetržitě od roku 2001 v různých ruských a německých městech, byl v roce 2021 přerušen. A to poté, co Rusko označilo v roce 2021 některé organizace a lidi zapojené do dialogu za nežádoucí. Na to konto se Německo z dialogu stáhlo. Cílem dialogu od roku 2001 bylo sblížit ruskou a německou společnost a pracovat na budoucnosti společnými silami.

Podle informací serveru Tagesschau se obnovené jednání má odehrát v pětihvězdičkovém hotelu Four Seasons v ázerbájdžánském hlavním městě Baku 20. října. A to v 18.30 tamního času. Na setkání by se měla uskutečnit slavnostní večeře, druhý den by se jednalo o spolupráci mezi Ruskem a Německem. Tagesschau vychází ze zjištění deníků Die Zeit a magazínu ARD Contrasts. Ti zase z analýzy ruského televizního pořadu za začátku října, který měl oficiální logo Petrohradského dialogu.

V pořadu zaznělo nejen to, kdy setkání proběhne, ale i kdo se ho zúčastní. Podle programu se mají zúčastnit Matthias Platzeck, bývalý předseda SPD a braniborský premiér, Ronald Pofalla (CDU), bývalý šéf spolkového kancléřství, a bývalý výkonný ředitel Petrohradského dialogu Martin Hoffmann. Platzeck seděl v představenstvu Petrohradského dialogu. Pofalla vedl formát od roku 2015 do roku 2021.

Mezi účastníky jsou také dva Švýcaři: Tim Guldimann, bývalý švýcarský velvyslanec v Berlíně, a Thomas Greminger, bývalý generální tajemník OBSE a nyní ředitel Ženevského centra pro bezpečnostní politiku, které je financováno švýcarským státem. Kuriózní je, že Greminger v rozhovoru pro Neue Zürcher Zeitung nedávno poukázal na potřebu „formátů důvěrného dialogu“ s Ruskem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Věříte tomu, že Amerika stojí o to, aby Evropa vzkvétala?

Ve vašem článku cituje Vance, který to tvrdí + další věci. Vy mu věříte? Co podle mě trefil je ta cenzura, kdy se stávající politici natolik bojí o svá místa, že se snaží umlčet všechny ty, kteří s nimi nesouhlasí. Otázkou je, co s tím?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

spolupráce mezi Ruskem a Německem, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseGusta Pražák , 18.10.2024 12:48:03
Dobrý den. Jediný možný scénář pro ekonomickou záchranu EU.

|  16 |  0

Další články z rubriky

Z více stran se šíří zvěsti o propojení Jindřicha Šídla

12:25 Z více stran se šíří zvěsti o propojení Jindřicha Šídla

Napojení předního novináře Jindřicha Šídla na společnost STEM, přední agenturu dodávající výzkumy ve…