VIDEO Taková je pravda o médiích! Evropská instituce vyslechla slova, která mnohé naštvou

24.01.2019 12:10

Jak ovlivňuje média to, kdo je vlastní? Na toto téma se hovořilo v Radě Evropy. Ľuboš Blaha, poslanec slovenského SMERu, se zastal alternativních médií a brojil proti tomu, že média vlastní oligarchové a nadnárodní korporace. „Garantovat svobodu pro tato média neznamená garantovat svobodu slova, garantujeme tím jen svobodu slova pro bohaté vlastníky těchto médií a bereme ji pracujícím,“ říká slovenský poslanec.

VIDEO Taková je pravda o médiích! Evropská instituce vyslechla slova, která mnohé naštvou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Luboš Blaha, poslanec Národní rady SR
reklama

Rada Evropy je starší orgán než Evropská unie a je na ní nezávislá. Sídlo se nachází ve Štrasburku, přičemž pod tuto instituci spadá rovněž Evropský soud pro lidská práva. Lidská práva se formou diskuze také řeší na jednáních. Ľuboš Blaha je pak marxistický politik, politolog a filozof.

Anketa

Kdo je pro vás důvěryhodnější?

hlasovalo: 20972 lidí
„V naší diskuzi by mělo být více zdůrazněné, že v kapitalistické společnosti přichází hlavní hrozba pro média od soukromých korporací. Jeden z nejznámějších žijících intelektuálů, Noam Chomsky, nás varuje, že média vlastní velké korporace a finanční skupiny, takže ty potom logicky šíří probyznysové hodnoty. Na Slovensku většinu médií hlavního proudu vlastní buď špinavé finanční skupiny nebo nadnárodní korporace nebo oligarchové napojení na mafii,“ popisoval poslanec situaci v domovině.

Vyvozuje z toho, že všechny deníky na Slovensku prosazují hodnoty byznysmenů, liberalismus, tržní darwinismus, privatizaci a deregulaci. Prý nabízí všechna stejný obsah útoků na stát, na sociální přerozdělování, na odbory a levicové ideologoie. „Garantovat svobodu pro tato média neznamená garantovat svobodu slova, garantujeme tím jen svobodu slova pro bohaté vlastníky těchto médií a bereme ji pracujícím. V zemích, jako je Slovensko, to také znamená, že toto privilegium dáváte mafiánům a oligarchům – a právě oni jsou tou největší hrozbou pro svobodu, a dokonce bezpečí novinářů,“ řekl Blaha a doplnil své tvrzení případem Jána Kuciaka, jehož vraždu si podle důkazů objednal byznysmen napojený na slovenskou neoliberální opoziční stranu.

Fotogalerie: - Srb v československých legiích

Srb Obrad Hornjak absolvoval v řadách českoslovens...
Narodil se v roce 1898 a tato fotografie byla poří...
S manželkou
Jako československý legionář se dostal i do Hradce...
Dokument o tom, že dostal medaili za působení v če...
Pohlednice z cesty z Vladivostoku do Evropy

Podle Blahy by se více mělo diskutovat o vlastnících médií, jakož i o strukturální nespravedlnosti v mediálním prostředí, které způsobují extrémně bohaté korporace a jejich špinavé peníze. „Vůči tomu neexistuje žádná protiváha, protože na ni nejsou prostředky. A toto je hlavní hrozba pro svobodu lidí, ne sociální sítě,“ míní Blaha.

Další věc, se kterou Blaha nesouhlasí, je tzv. selektivismus v ochraně médií. Podle liberálů si prý pouze liberální média zaslouží ochranu, zatímco alternativní média označují za konspirační, nebezpečná a extremistická. „Teď je označují za nástroj Ruska v hybridní válce,“ bránil alternativní média Blaha. „Tohle je šikmá plocha. Kde je pluralismus, svoboda a demokracie v tomto selektivismu? Liberálové to mohou velmi snadno zneužít a označit každou kritiku kapitalismu za extremistickou a nebezpečnou,“ tvrdí poslanec SMERu. Podle něj budou všechny alternativy zlikvidované jako v totalitních režimech. „Mí drazí kolegové, v demokracii vždy musí existovat alternativy, včetně těch antikapitalistických, a my je musíme chránit, protože svět bez alternativ má své označení. A není to demokracie, je to fašismus,“ zakončil svůj apel v parlamentním shromáždění Rady Evropy slovenský poslanec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

18:00 Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

Spisovatel a bývalý senátor Jaromír Štětina na twitteru osočil předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou-…