Václav Klaus o českém předsednictví: Dostaneme do ruky zvoneček a budeme hlídat čas. A to naše havlovské heslo...

3.7.2022 10:53 dop.

Exprezident Václav Klaus na stránkách svého Institutu okomentoval inflaci a předsednictví Evropské unii. Mimo jiné zmínil, že současná 7% úroková sazba je v dnešní době málo.

Václav Klaus o českém předsednictví: Dostaneme do ruky zvoneček a budeme hlídat čas. A to naše havlovské heslo...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

„Už je to únavné, protože pořád stejné. Inflace stále narůstá, majitelé peněz (hotovostí i bankovních vkladů) i příjemci fixních příjmů (důchodů a platů všeho druhu) ztrácejí. Hádají se stoupenci měnového (peněžního) vysvětlení inflace, čili přiznávajícího naši vinu, se stoupenci tzv. nabídkového vysvětlení inflace (kladoucího vinu na Putina, Čínu a boj s globálním oteplováním), ale to je pouze mediální hra. Vinou je mimo veškerou pochybnost nadměrné množství peněz v oběhu a obří deficity státního rozpočtu,“ poznamenal Klaus. 

„Deník E15 uvedl, že Stanjura – vedle odhadu letošního deficitu státního rozpočtu ve výši 330 mld. korun – ‚v letech 2023 až 2025 předpokládá deficity těsně pod 300 mld.‘ Vynechám-li absurditu výroku ‚těsně‘, když netušíme, jaká recese nás do roku 2025 ještě zasáhne, pak jsou to hrozivá čísla. Přeloženo do češtiny, vláda chce dále zesilovat a prodlužovat inflaci. Deficit rozpočtu vede k inflaci,“ dodal Klaus.

„Jsem zvědav, jestli od pátečního rána fungující nový guvernér ČNB nepřehodnotí svůj původní výrok o nezvyšování úrokových sazeb. Těch 7 % je v dnešní situaci málo. (Mimochodem, centrální banka Zimbabwe zvýšila svou úrokovou sazbu tento týden na 200 %, ale to není pro nás návod.),“ zmínil.

Projev, na kterém staví Česká republika současné předsednictví

A hovořil i o tom, jak Česká republika přebírá podle něj fiktivní tzv. předsednictví EU.

„Je to samozřejmě jen klamný název, je to evropská hra na demokracii. I náš pan ministr pro Evropu Bek včera řekl, že ‚prostor není moc velký‘, že ‚dostaneme do ruky zvoneček a budeme hlídat čas‘. Že by tak rychle pochopil prázdnotu této funkce? To bych od něho nečekal. Horší je motto českého předsednictví, kterým je Havlův výrok z roku 1996, že ‚Evropa je úkol‘. Evropa je kontinent, to není úkol. Evropa je možná i ne zcela homogenní kulturně-civilizační okruh. Jediným možným, i když naprosto chybným úkolem by mohlo být Evropu unifikovat, centralizovat, zglajchšaltovat. To, probůh, nedělejme,“ podotkl Klaus.

Společným zasedáním vlády a Evropské komise (EK) v Litomyšli Česká republika zahájila v pátek půlroční předsednictví v Radě Evropské unie. Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání se šéfkou EK Ursulou von der Leyenovou mimo jiné ocenil předcházející francouzské předsednictví i Komisi za udržení jednoty členských států EU v podpoře Ukrajiny a sankcích proti Rusku, které zemi napadlo. Von der Leyenová spoléhá na to, že české předsednictví posune řadu věcí dopředu, například v oblasti energetiky.

Mezi hlavní politické priority předsednictví patří zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost, posílení obranných kapacit a kybernetická bezpečnost, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

Poprvé Česko stálo v čele Rady EU v první polovině roku 2009. Předsednictví bylo výrazně ovlivněno březnovým pádem vlády Mirka Topolánka. Současný kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) se podle dřívějších vyjádření svých členů podobného scénáře neobává.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusové bez morálky, vyčerpaní, poražení? Ani náhodou. Německý novinář smetl proukrajinské „experty“

22:22 Rusové bez morálky, vyčerpaní, poražení? Ani náhodou. Německý novinář smetl proukrajinské „experty“

Novinář Julian Röpcke na twitteru upozornil, že válečná realita na Ukrajině je poněkud jiná, než jak…