Vepřové se zelím, to je dnešní ČSSD. Saša Mitrofanov pronikl se svou lamentací nad ČSSD do prestižního světového serveru

12.09.2017 20:47

Server Politico.eu své čtenáře informoval o nadcházejících sněmovních volbách v Česku. Rozepsal se o „populistickém hnutí“ ANO Andreje Babiše a o dalších stranách. Prostor od serveru dostal tak komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov.

Vepřové se zelím, to je dnešní ČSSD. Saša Mitrofanov pronikl se svou lamentací nad ČSSD do prestižního světového serveru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

Českou republiku čekají v říjnu sněmovní volby. Favoritem klání je „populistické  hnutí ANO Andreje Babiše“, píše doslova server. Druhá sociální demokracie se teď potácí někde kolem 12 až 14 procent, píše dál Politico. ČSSD se proto snaží využít protiuprchlíckých a protimigrantských nálad, které dovedně rozehrává právě Andrej Babiš a spolu s ním i prezident Miloš Zeman. Přitom po roce 1989 se Česká republika chtěla stát členem rodiny vyspělých demokratických zemí. Také díky prvnímu prezidentovi Václavu Havlovi se to nakonec podařilo. Česko se v roce 2004 stalo členskou zemí EU a zůstalo v ní i navzdory názorům druhého prezidenta Václava Klause, který byl vůči Unii velmi kritický.

„Migrační krize ale všechno změnila. Mezi Čechy se rozmohla dříve nevídaná xenofobie. Povzbuzeni protimigrantskými náladami u polských, slovenských i maďarských sousedů, mají teď čeští politici pocit, že hrají se silnou kartou, pokud brojí proti povinným uprchlickým kvótám,“ píše server.

Celý článek naleznete zde

Právě na odporu vůči kvótám se ukazuje, že Evropská unie se může změnit ve dvourychlostní uskupení. Tento trend prý potvrdil i prezident Miloš Zeman, když prohlásil, že bude lepší vzdát se dotací z EU, než aby Česko muselo přijmout uprchlíky. Češi vnímají migranty jako velkou bezpečnostní hrozbu. Průzkum agentury CVVM ukazuje, že 61 procent občanů je proti přijímání uprchlíků.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Čeští sociální demokraté se v jednu chvíli chtěli zmodernizovat, ale postupem času od tohoto plánu upustili. Projevilo se to např. tím, že aktuálně dosluhující premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) propusti z vlády svého stranického kolegu Jiřího Dienstbiera, který zastával post ministra pro lidská práva.

Mitrofanov k tomu dodal, že Jiří Dienstbier sice chtěl stranu zmodernizovat, ale pro své nápady nezískal dostatečnou podporu ve straně. A především ji nezískal ani mezi voliči, podotkl komentátor. Vyhazov Dienstbiera z vlády znamenal jasný signál, že modernizace strany se odkládá. V tu chvíli začal posilovat ministr vnitra Milan Chovanec, muž, který brojí jak proti přijímání uprchlíků, tak proti nové směrnici EU omezující držení zbraní, byť držení zbraní není klíčovým tématem nadcházejících voleb. Dokonce padlo označení, že ČSSD provádí „politiku vepřového se zelím“.

Proti kvótám se staví také stávající volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek, který odmítá nařčení, že by se strana chovala populisticky. Sociální demokraté jsou podle Zaorálka toliko realisty. Tento realismus však může jak podle Mitrofanova, tak podle Dienstbiera vést k tomu, že ČSSD ztratí vzdělanější městské liberální voliče, kterých ani dnes nemá právě přehršel.

Jestliže sněmovní volby opravdu vyhraje Andrej Babiš a ČSSD s ním vstoupí do koalice, podle serveru Politico Evropské unii hrozí, že se Česko stane další hrozbou pro politickou integritu EU.

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kauzy ruského vměšování do amerických prezidentských voleb promluvila těžká váha: Vím, kdo a proč to udělal!

16:45 Do kauzy ruského vměšování do amerických prezidentských voleb promluvila těžká váha: Vím, kdo a proč to udělal!

Do kauzy hackerských útoků na centrálu Demokratické strany a údajného zasahování do prezidentských v…