Veřejnoprávní dávka dezinformací. Bude ČT odhalovat sama sebe?

28.08.2019 17:43

Viliam Buchert se ve svém komentáři na webu Reflex.cz podivuje nad tím, že Česká televize připravila nový program o šíření a odkrývání fake news a dezinformací, nazvaný To se ví, ačkoli podle jeho názoru sama dezinformace předkládá. Podle Bucherta totiž každou neděli na ČT24 vysílaný německý pořad Zaostřeno na Evropu předkládá jednostranné, propagandistické názory německých konzervativců.

Veřejnoprávní dávka dezinformací. Bude ČT odhalovat sama sebe?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

„Chceme se zábavnou formou pokusit rozkrýt pozadí notoricky šířených mýtů, dezinformací a hoaxů, se kterými se potkáváme téměř všude. Ať už jde o politiku, lifestyle, bulvár, sociální sítě a podobně. Navazujeme tak na dlouhodobou snahu České televize vznik a šíření falešných zpráv rozkrývat a diváky před jejich dopadem varovat,“ komentovala nový pořad To se ví kreativní producentka Lucie Kapounová.

„Naprostý souhlas. V tom případě ale chci varovat před pořadem Focus on Europe, který léta pro české diváky přebírá právě ČT,“ reaguje Buchert a přidává příklad. „Třeba v letech 2015 a 2016 vysílala prakticky v každém svém dílu reportáže o migrační tsunami, která tehdy postihla Evropu. Většinou to nebylo varování před možnými negativními dopady migrace, poukazováno bylo především na její pozitiva, jako údajně obohacující multikulturalismus a další jevy,“ píše Buchert s tím, že to bylo přesně v intencích toho, co do světa šířila mainstreamová německá média a kancléřka Angela Merkelová.

Podobně kontroverzní jsou podle Bucherta názory Deutsche Welle, následně pouštěné Českou televizí, i v otázkách jaderné energetiky nebo klimatických změn. „Shrnuto: Pořad ‚Zaostřeno na Evropu‘ nevyjadřuje postoje většiny obyvatel České republiky, a dokonce ani nepopisuje široké spektrum názorů německých občanů. Je to účelové dezinformační vysílání,“ má jasno Buchert.

„Česká televize, pokud má plnit svoji veřejnoprávní roli, musí dávat prostor širokému spektru názorů, přestože její redaktoři si myslí něco jiného. Není to ale jejich televize, protože za ní platíme zákonem vynucený koncesionářský poplatek. Je to televize, kde mají znít nejrůznější názory,“ píše Buchert a zároveň dodává, že to se bohužel neděje.

„Česká televize by proto měla přestat Focus on Europe vysílat, nebo by jej v novém pořadu měla demaskovat z dlouhodobého pohledu,“ píše na závěr komentátor Reflexu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura se před lidmi neudržel: V EU se zbláznili! Green Deal. Elektřina zdraží o stovky procent. Všichni budete na dávkách!

7:40 Okamura se před lidmi neudržel: V EU se zbláznili! Green Deal. Elektřina zdraží o stovky procent. Všichni budete na dávkách!

„To, že se vám teď zdražuje elektřina, už je na základě Zeleného údělu EU. Elektřina se má zdražit o…