Vina za krach tendru na Dukovany. Švihlíková ukázala prstem

19.05.2025 12:20 | Monitoring
autor: Naďa Borská

Současná vláda nedělá zahraniční politiku, ale aktivismus. Kvůli tomu možná nebudou dostavěny Dukovany. Obává se toho ekonomka Ilona Švihlíková.

Vina za krach tendru na Dukovany. Švihlíková ukázala prstem
Foto: Inovace republiky
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

Docentka Ilona Švihlíková vystoupila v podcastu Zákony bohatství Tomáše Lukavce. Mimo jiné se věnovala také problematice dostavby Jaderné elektrárny v Dukovanech. „Energetické kapacity zoufale potřebujeme,“ zdůraznila ekonomka. Bloky v Dukovanech se podle ní měly začít stavět před deseti lety.

„Rozhodnuto mělo být před deseti lety. Kdyby Babiš nezrušil tendr, který už byl vypsán, tak ty bloky v letošním roce měly být otevřeny. Je to problém z hlediska naší energetické bezpečnosti. Už to má skoro existenciální rozměr. Ukazuje to na neprofesionalitu při vyjednávání kontraktu. Řada otázek vůbec nebyla vyjasněna. Z energetického hlediska je patrné, že řada zásadních témat visela ve vzduchu,“ řekla Švihlíková.

Vyvstávají podle ní otázky týkající se ceny, zapojení českých firem, způsobu financování. Došlo však k fatálnímu selhání zahraniční politiky. „Takhle to dopadá, když celá osa zahraniční politiky se omezí na to, že máte pana Zelenského. Je to strašná ostuda, neskutečná neprofesionalita,“ zdůraznila ekonomka. „Říkala jsem si, že to snad není možné, že se mi to jenom zdá. A ono nezdá,“ dodala Švihlíková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

To máte tak, když, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHonzaSouček , 19.05.2025 13:22:17
jeden hlupák vyvěšuje plakát s Putinem v pytli, druhý hlupák se producíruje v tričku s nápisem "fuck of Putin" a další v ponožkách s hořícím Kremlem. Ten největší se "diplomaticky" vyjadřuje stylem "Purin by měl dostat na budku". Pak zjistíme, že dostavět jadernou elektrárnu u nás není schopen nikdo, kromě ruského Rosatomu. Prostě bakalářovo rozvrácené MZV nám přinese ještě hodně potíží.

|  23 |  0

Další články z rubriky

Benešovy dekrety a poplatky. Okamura s Rašim otevřeli citlivá témata

18:55 Benešovy dekrety a poplatky. Okamura s Rašim otevřeli citlivá témata

Je fajn, že máme národ, který je nám nejbližší, uvedl Tomio Okamura při návštěvě předsedy slovenskéh…