Vláda zvažuje zvýhodněnou půjčku od EK. Až 350 miliard. Pomohou proti Putinovi

23.07.2022 9:37

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) zvažuje půjčku od Evropské komise (EK) za výhodných podmínek až 350 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s tímto záměrem souhlasí, úvěr by měl financovat projekty, které pomohou Česku zbavit se závislosti na ruských fosilních palivech a posílí jeho energetickou bezpečnost, sdělil Právu.

Vláda zvažuje zvýhodněnou půjčku od EK. Až 350 miliard. Pomohou proti Putinovi
Foto: Screen vysílání ČT24
Popisek: Petr Fiala v Evropském parlamentu

„Čekají nás velké investice do energetické bezpečnosti, takže jsem určitě pro. Už hledáme projekty, které by měly smysl a které by mohly být takto výhodně financované. Typicky si představím projekt jako zřízení horkovodu a odstranění plynové kotelny, tím pádem snížení závislosti na plynu. To je přesně ten typ projektu, který by dával smysl,“ řekl Stanjura Právu.

Stát si peníze může půjčit v rámci evropského nástroje pro obnovu evropské ekonomiky po covidu, který vedle národních plánů obnovy dává členským státům právě i možnost půjček.

Možná je půjčka také od Evropské komise: „Podmínky jsou velmi výhodné, dnes tam jsou úrokové míry zhruba 1,5 procenta, protože se platí za společné evropské bondy. Máte to pak mnohem výhodnější, ta půjčka je na 30 let, prvních deset let platíte jenom úroky a dalších 20 let vždycky pět procent jistiny plus úroky,“ řekl Právu Stanjura. Nyní si stát na trzích půjčuje i za více než pět procent.

Vláda se bude muset rozhodnout, o kolik peněz z nabízených až 14,3 miliardy eur případně požádá. Rozhodnutí, zda si Česko peníze od EK půjčí, musí vláda učinit do poloviny příštího roku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

Dotaz

Pane Babiši, chci se zaptat proč jste podpořil se svojí stranou ANO výcvik Ukrajinců na našem území? Nejdříve jste všude mluvil o tom, že naše vláda je vládou Ukajiny a že do ní sype peníze a že podporuje svým chováním válku. Výcvik bude stát miliardu a zároveň je to také podpora války. Byla jsem vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hasí, hasí, ale „Harrachov“ dál hoří. Pekarová a Ukrajinky

10:21 Hasí, hasí, ale „Harrachov“ dál hoří. Pekarová a Ukrajinky

Není to pravda, ukrajinské ženy se přestěhují, až v okolí Harrachova najdou ubytování, hasí reportáž…