Vondra odkryl bordel v zákulisí EU. Chaos! To se budete hodně divit

08.04.2020 20:59

Europoslanec Alexandr Vondra na svém facebooku zveřejnil informace ze zákulisí jednání s institucemi Evropské unie. V těch podle něho panuje chaos a členové Evropské komise (EK) na návrhy dalšího vývoje ani neodpovídají. Zatímco selhal ekonomický plán pomoci nazývaný Marshallův plán 2, kvůli neshodám ministrů financí EU, obdobně nelichotivý výsledek má i plán týkající se postupného vycházení zemí z koronavirové krize, takzvaná „exit strategie“.

Vondra odkryl bordel v zákulisí EU. Chaos! To se budete hodně divit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra
reklama

Anketa

Tomio Okamura volá po referendu o vystoupení z EU. Jak byste v tomto referendu hlasovali?

hlasovalo: 27635 lidí
„Evropská komise včera oznámila, že dnes zveřejní návrh ‚exit strategie‘, tj. jak postupně vyjít ven z koronavirové krize. Zároveň hloupě sdělila médiím, že se cítí ‚iritována‘, že Česko, Dánsko a Rakousko rozhodly o malém uvolnění některých restrikcí, aniž by na ni počkaly. Večer pak na EK nalehly Francie a Španělsko, aby EK nic nezveřejňovala. Měly strach, že by jim to zkomplikovalo situaci doma. Čelí virové lavině, drží lidi doma a diskuse o exitu jim nevyhovuje. EK dnes ráno couvla, nic zveřejňovat teď nebude. Tolik známá fakta,“ nastiňuje Alexandr Vondra na svém facebooku.

Shrnuje dění, které se odehrálo poté, co vlády utlumující restriktivní opatření narušily plány šéfky komise Ursuly von der Leyenové, která chtěla ve středu seznámit veřejnost s jednotnou strategií Evropské unie na období po koronavirové krizi.

A přidává informace ze zákulisí. „Při videokonferencích našeho výboru ENVI v EP se dvěma zodpovědnými komisaři a s šéfkou ECDC Andreou Ammonovou už dva týdny diskutujeme, jak připravit exit. Naléhám na to hlavně já, trochu i můj německý kolega. Co máme na mysli? Nejde nám o to, kdy se mají otevírat obchody či hospody. Situace v různých zemích je různá, to ať si rozhodnou státy samy. Jde o něco jiného. Hlavní výhodou EU je volný pohyb a propustné hranice. Nelze všechno držet zašperované dlouho. Poškodilo by nás to všechny. Hlavně ekonomicky. K otevření ale nevede lehká cesta. Musí skončit plošné karantény. To znamená, dostat virus pod kontrolu systémem chytrých, lokálních karantén. A zároveň obnovit důvěru mezi státy. Budou-li chytré karantény fungovat jen v jedné zemi, těžko se budou hranice otevírat. Vyřešily by to třeba dočasné imunizační pasy,“ popisuje europoslanec, co bylo jeho záměrem.

Bohužel, jak ale dále přikládá, tak Evropská komise v této věci zatím nepřipravila nic. „Ani v textu, který jí Francouzi zakázali zveřejnit. Komisaři na naše naléhání ani neodpovídali. Chápala to jen dr. Ammonová, která (sic!) je lékařka. Dnešní videokonference, která to měla diskutovat, byla zrušena. Je to s nimi fakt těžké pořízení. Chaos není jen doma, ale ještě větší venku. Tak doufejme, že se k tomu po Velikonocích vrátíme…“ nastiňuje Vondra současnou atmosféru v evropských institucích.


Kromě jeho počínání se nezdařila i další jednání v Evropské unii. Podobně například dopadl i ekonomický plán EU pro povzbuzení hospodářství členských zemí. Plán označovaný coby Marshallův plán 2 byl po neshodách ministrů financí EU po 16 hodinách jednání odložen k dalšímu prodiskutování. Zástupcům vlád se totiž nepodařilo najít kompromis v otázce vydání společných dluhopisů ani o čerpání úvěrů z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM).

Zatímco především jižní a ekonomicky nestabilní státy EU chtějí rozdělit dluhy vzniklé koronavirem na další země, výkonné ekonomiky eurozóny v čele s Nizozemskem a Německem jsou důrazně proti.

Evropská komise dnes však přišla s návrhem o prodloužení uzavření vnějších hranic Evropské unie do 15. května. Zákaz vstupu cizinců s výjimkou nutných případů se vztahuje celkem na 30 evropských zemí.

Opatření platí již od poloviny března, podle Evropské komise je však nutné prodloužit jej o další měsíc.

Na třicetidenním omezení vstupu do EU se lídři členských zemí shodli v polovině března, podle komise je však v zájmu efektivního boje proti šíření koronaviru potřeba jej prodloužit o další měsíc. Návrh nyní musí schválit členské státy. Je přitom na jednotlivých členských zemích na vnější hranici unie, jak k zákazu přistoupí.

K dosavadnímu opatření se připojily všechny schengenské země včetně České republiky, Chorvatska, Bulharska, Rumunska a Kypru. Následně taktéž přidružené státy Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko a Island.

Šéfka Evropské komise von der Leyenová se k uzavírání hranic stavěla dosti kriticky. 13. března zkritizovala uzavření hranic České republiky a Slovenské republiky a tvrdila, že to bude mít nedozírné následky pro obyvatele evropských států a jejich ekonomiky. Pět dnů na to však připustila, že je uzavírání hranic nutné, a postupně otáčí pohled i další opatření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„P*asárna.“ Xaver a herec Měcháček: Hejma nabídl, že aféru ukončí. Dal výzvu

11:12 „P*asárna.“ Xaver a herec Měcháček: Hejma nabídl, že aféru ukončí. Dal výzvu

Útok komika Tomáše Měcháčka začal rozebírat i komentátor Ondřej Hejma. Když totiž Měcháček obvinil X…