Kvóty nejsou řešení. Na tom se zatím shodují poslanci napříč politickým spektrem, které oslovily ParlamentníListy.cz, a to i přesto, že se německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier nechal slyšet, že by mu nebylo cizí prosadit debatované opatření i většinovým hlasováním. V rozhovoru, který v pátek přinesl deník Passauer Neue Presse, totiž sdělil: „Není možné, aby Německo, Rakousko, Švédsko a Itálie jako jediné nesly tíhu (uprchlické krize). Tak evropská solidarita nefunguje,“ uvedl Steinmeier. „Pokud to nepůjde jinak, měli bychom vážně zvážit, zda nevyužijeme i nástroj většinového hlasování,“ doplnil s tím, že by bylo možné země odmítající kvóty přehlasovat.
Seďa: „Německo nepochopilo, že navrhované řešení povinných kvót je cestou do slepé uličky.“
„Rozhodně s panem ministrem nesouhlasím,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz poslanec ČSSD Antonín Seďa. „Německo nepochopilo, že navrhované řešení povinných kvót je cestou do slepé uličky, do které nás dohnalo z pohledu migrační krize nekonání a neschopnost představitelů EU a EK. Česká republika musí setrvat na své pozici a hájit české národní zájmy,“ dodal. Záměry německých elit se příliš nelíbí ani poslanci ANO Martinu Komárkovi: „Podporuji pozici hnutí ANO a vlády, tedy: žádné kvóty. Na druhou stranu si ale myslím, že bychom měli být dobrovolně solidární a přihlásit se k evropské odpovědnosti, ovšem jen do té míry, aby to nepoškodilo naše občany.“
Benešík: Úplně poslední, poněkud extrémní a teoretická možnost je Evropský soud
Za „nepřípustný nátlak“ považuje vyjádření Steinmeiera lidovecký poslanec Patrik Kunčar a podobně odpověděl na dotaz ParlamentníchListů.cz i jeho stranický kolega Ondřej Benešík: „Pořád věřím, že povinné kvóty nebudou zavedeny přehlasováním menšiny v Radě EU. Unie chce být solidární a chce pomoci, povinné kvóty ale vnímáme jako neefektivní. Člověk, který chce například do Německa, se tam bude snažit dostat i přes umístění v České republice,“ uvedl s tím, že pokud by skutečně došlo k uplatnění nástroje většinového hlasování, měla by vláda požadovat pravidla, podle kterých by přidělování mělo fungovat. „Musíme trvat na právu uprchlíky prověřovat už před vstupem do České republiky, a pokud se u nich objeví podezření například bezpečnostního rizika, tak je odmítnout. Za zvážení stojí i obrátit se na Evropský soud, ale to je úplně poslední, poněkud extrémní, možná jen teoretická možnost. Prioritou je najít společný solidární postup, který bude fungovat,“ doplnil Benešík.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá