Vymstí se nám postoj k EU? Nečekané šlehnutí na Babiše: Ten oplatil

21.10.2020 13:54

Premiér Andrej Babiš (ANO) připustil, že po odeznění první vlny covidu-19 udělala vláda možná chyby. Kde se staly, by se však podle premiéra nemělo řešit není. Lockdown však v současné době nemáme, tvrdí. Zodpověděl pak i dotaz ohledně zahraniční pomoci a solidarity Čechů.

Vymstí se nám postoj k EU? Nečekané šlehnutí na Babiše: Ten oplatil
Foto: Screen FB Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš promlouvá k občanům
reklama

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

68%
32%
hlasovalo: 24274 lidí

„Můžete mi vyčítat, že jsem nepredikoval, jak se ten vir bude chovat. Můžeme mi vyčítat, že neumím dobře mluvit, to fakt neumím. Občas se vyjadřuju špatně, ale jako když je krize, tak si myslím, že jsem byl ten, který například první přišel a kontaktoval firmu Linet. Teď se angažuji v těch přístrojích podporujících plicní funkce a okysličování krve, takže samozřejmě lidé určitě s odstupem času to posoudí, jak jsme to zvládli a jak jsme to nezvládli. Jenom mohu říct, že od února děláme maximum,“ sdělil Babiš ve své řeči. 

„Znovu se můžu všem omluvit za chyby. Ale doufáme, že teď těmi opatřeními, když je všechny budou dodržovat, že to nakonec zvládneme. Máme zkušenosti z první vlny. Děláme vše pro to, abychom to všechno zvládli a aby Vánoce mohly proběhnout v nějakém normálu,“ sdělil Babiš s tím, že to vypadá sice špatně, ale celá vláda je připravena se s tím poprat.

Jeden z novinářů se pak zeptal na zahraniční pomoc. „Nemůže nám při vyjednávání pomoci nějak uškodit postoj z jara, kdy česká vláda dávala velmi vehementně najevo, že se nechce nejvíce podílet na pomoci těm nejvíce zasaženým zemím, které v té době tu situaci nezvládly?“ zeptal se reportér z agentury Reuters. 

„To byl hlavně problém těch čistých plátců, kteří nechtěli podpořit ten fond obnovy a samozřejmě my jsme kritizovali to kritérium průměrné nezaměstnanosti. A to i v rámci toho vyjednávání se podařilo nějakým způsobem změnit, ne úplně, takže já si nemyslím, že by to poškodilo. My jsme za té první vlny byli solidární. My jsme nabízeli, už téměř na cestě byli pacienti z Francie do fakultní nemocnice Brno, pomohli jsme Slovinsku, tam šlo asi milion roušek, San Marinu, i do Itálie jsme dali. Byli jsme za první solidární. Problém, o kterém vy mluvíte, je vyjednávání o fondu obnovy a já si myslím, že to nemá žádný vliv na to,“ odvětil Babiš.

Ten podle svých slov mluvil i s předsedkyní Evropské komise. „28 zahraničních lékařů je z Nebrasky, to jsme dostali nabídku i přes ministra obrany, takže já si myslím, že v rámci Evropy jsme solidární. Pamatujete si, jak tady de facto byly tendence, jak naši pendleři, lékaři a sestřičky, nejezdili do Německa, do Rakouska. Byli jsme vstřícní, takže nemám pocit, že bychom měli nějaký problém, to určitě ne,“ dodal Babiš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…