Vyšetřovací komise ke covidu? Rozkrýt vazby, pojmenovat chyby, i zahájit stíhání. Jinde už to začíná, říká vědec

16.02.2024 4:45 | Zprávy

Česká republika by se mohla vydat ve stopách Slovenska, které hodlá prošetřit zákonnost, hospodárnost a účelnost opatření přijatých v souvislosti s pandemií covidu-19 v letech 2020 až 2022. „Je to velmi správný krok. Tam, kde došlo ke zjevnému porušení zákona, zahájit trestní stíhání,“ říká pro ParlamentníListy.cz lékař Vladimír Čížek. „Jen to poslouží politikům na mediální kampaň proti některým svým oponentům jako divadlo pro voliče,“ namítá epidemiolog Rastislav Maďar. „Je potřeba zjistit, jak fungovalo propojení politiků, podnikatelů a médií,“ doporučuje právník Tomáš Nielsen.

Vyšetřovací komise ke covidu? Rozkrýt vazby, pojmenovat chyby, i zahájit stíhání. Jinde už to začíná, říká vědec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti koronaviru, ilustrační foto

Slovenský lékař a zároveň poslanec Peter Kotlár má jako zmocněnec vlády prověřit postup státu, proces řízení a správu zdrojů během pandemie covidu. Úkolem, jímž zarytého odpůrce očkování Ficův kabinet ve druhé polovině ledna výslovně pověřil, bude plnit koordinační úkoly zaměřené na posouzení a analyzování zákonnosti, hospodárnosti, účelnosti a efektivity opatření přijatých v souvislosti s pandemií covidu-19 v letech 2020 až 2022. Pikantní přitom je, že Peter Kotlár se už nechal slyšet, že by rád spolupracoval s českou molekulární bioložkou Soňou Pekovou nebo také s českým právníkem Jindřichem Rajchlem, který se může pochlubit tím, že uspěl u soudu v několika covidových kauzách.

„Je to velmi správný krok. Slovensko se vydalo cestou, na kterou již vykročilo několik zemí. Floridská velká porota vydala průběžné stanovisko o vyšetřování covidových zločinů – píše o tom Tomáš Fürst, který ve svém článku jmenuje i další země, jež se pokoušejí o podobnou iniciativu,“ říká pro ParlamentníListy.cz Vladimír Čížek, specialista v oboru vnitřního lékařství, jenž se od vypuknutí pandemie věnuje covidu a případným negativním dopadům očkování proti němu. „Slovensko má od čtvrtka novou hlavní hygieničku, pokud se chce někdo zpětně podívat na kroky provedené během období pandemie, je to legitimní. Tu skupinu by mohla vést právě ona jako odborník pracující dlouhé roky v oblasti veřejného zdravotnictví,“ naznačuje epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar, že by v čele Vyšetřovací komise covid managementu mohl být „někdo vhodnější“.

Papaláši pohrdají lidmi, co byli postiženi očkováním

Vladimír Čížek je přesvědčen o tom, že by k podobnému vyšetřování mělo dojít i v Česku. „Jen si vzpomeňme, kolik mimořádných opatření bylo u nás shledáno ex post nezákonnými, včetně digitálního certifikátu, tzv. čTečky. Ptám se, jak je možné, že ČR navrhla tento digitální certifikát doplnit do článku 36 pandemické smlouvy WHO? Uvědomme si, že naši papaláši zjevně pohrdají lidmi, kteří byli postiženi očkováním a kladou jim překážky v dosažení odškodnění. V poslední době byly jejich nepochopitelné příběhy zveřejněny dokonce i v mainstreamových médiích. Ministr a Vakcinologická společnost opakovaně ignorovali doporučení SÚKLu k očkování. Někdo musel za ČR podepsat nevýhodné smlouvy, které jsou až dodnes začerněné. Existuje řada pochyb ohledně nákupů roušek a testů. A tak dále. Řeknu to zjednodušeně: za čtyři roky se naplnil Augiášův chlév, který je třeba vyčistit,“ nabádá angiolog.

Vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty OU Rastislav Maďar však poukazuje i na úskalí tohoto kroku. „Vyvodit závěry po jakékoliv krizi je vždy dobré, obvykle to vede k lepší příští reakci. Nakonec to ale často ukáže na různé politické zájmy a zpochybňování názoru politicky neutrálních odborníků jen proto, že je navenek prezentovali političtí oponenti. A proto jsem dost skeptický, jestli o to bude v ČR politický zájem. V tom je situace na Slovensku momentálně čitelnější, dá se to lépe oddělit. Je víceméně zřejmé, kdo chce čeho dosáhnout a navíc jakou cestou. Pokud to však nebude cesta apolitická a cesta skutečných odborníků příslušných specializací vždy respektujících medicínu založenou na důkazech, bude to jen součást politických tahanic a k reálnému zlepšení situace to do budoucna nepovede,“ vyjádřil svůj názor pro ParlamentníListy.cz Rastislav Maďar.

Jen to poslouží politikům jako divadlo pro voliče

Navíc se Maďarovi nezamlouvá, koho by si Peter Kotlár jako zmocněnec slovenské vlády vzal na pomoc z Česka. „Výběr těch jmenovaných lidí je zbytečné komentovat, Slovenská republika disponuje řadou skvělých odborníků, takže to zatím působí vysloveně účelově. Ale možná je tam nakonec nominují taky. Jinak ty závěry nebudou mít důvěryhodnost u odborné veřejnosti ani na Slovensku, natož v České republice nebo jinde v zahraničí. Jen to poslouží politikům na mediální kampaň proti některým svým oponentům jako divadlo pro voliče,“ domnívá se Maďar, odborník na prevenci a kontrolu infekčních nemocí i na cestovní a tropickou medicínu.

O smyslu zřízení vyšetřovací komise k dění během covidové pandemie má naopak jasno Vladimír Čížek. „Pojmenovat chyby, uznat je a omluvit se těm, kteří byli neprávem osočováni a dehonestováni. Tam, kde došlo ke zjevnému porušení zákona, zahájit trestní stíhání. Poučit se pro budoucnost. Jinak jsme odsouzeni k opakování covidového šílenství při nejbližší další epidemii. A určitě bych doporučil pozvat k nám Anderse Tegnella, státního epidemiologa švédského Úřadu pro veřejné zdraví, jenž hrál klíčovou roli v reakci na pandemii covidu-19 v roce 2020 ve Švédsku a který asi jako jediný odpovědný činitel na světě nepodlehl celosvětovému fanatismu,“ připomíná cévní lékař švédského experta, jenž ve své zemi prosadil v covidové době zcela jiný postup, než který zvolila naprostá většina zemí.

Odhalit propojení politiků, podnikatelů a médií

Covidová pandemie je období, které nemá podle advokáta Tomáše Nielsena v novodobé historii obdoby. „V letech 2020 až 22 jsme zažili porušování těch nejzákladnějších lidských práv, zažili jsme skutečnou diskriminaci skupiny osob, obrovskou šikanu dětí, zavřené okresy i hranice. Vynaložili jsme neskutečné náklady, jimiž jsme zatížili i naše budoucí generace, prožili jsme dosud nevídaně agresivní kampaň na podporu očkování vycházející z pochybných informací. Ano, to období a jednání osob, které tehdy stály za klíčovými rozhodnutími, je nezbytné důkladně prošetřit. Je nutné zjistit, co se vlastně dělo. Proč přestaly fungovat standardní procesy. Proč si vláda a ministerstvo zdravotnictví vytvořily zcela samostatnou rozhodovací strukturu, jakou roli sehrál sběr dat a jejich zpracování a podobně, jak účinná a legitimní byla jednotlivá opatření,“ zdůrazňuje pro ParlamentníListy.cz Tomáš Nielsen.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Proč nikdo neřeší nákup tanků bez výběrka?

Dobrý den, schvalujete nákup tanků, který vláda plánuje? Mě překvapuje, že nikdo neřeší, že nákup probíhá bez výběrového řízení. Podle mě to zavání korupcí nebo minimálně plýtvání veřejnými penězi, protože když není výběrko, jak se ví, že jde pro nás o ten nejvýhodnější nákup?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Co tak začít u vedeni EU, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekarelhrabě , 16.02.2024 9:52:18
Tam to nakoupili a nevíme ceny ??A co tak ukázat záběry ze sněmovny ČT jak jak Fiala a spol pokřikovali že je třeba pomáhat vice a vice !!

|  9 |  0

Další články z rubriky

Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

20:53 Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

Ministryně obrany Jana Černochová měla zakázat náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi zřízení o…