Zahrál toho Hamleta neuvěřitelně. Pobavili jsme se... Babiš utřel Zaorálka po ministrově dlouhé tiskovce

13.04.2021 16:16

Česká vláda se půl roku před volbami částečně obměňuje, odešli ministři zdravotnictví a zahraničí. Další změna zřejmě přijde na resortu kultury. Změny ve vládě okomentoval ministerský předseda Andrej Babiš pro Rádio Impuls.

Zahrál toho Hamleta neuvěřitelně. Pobavili jsme se... Babiš utřel Zaorálka po ministrově dlouhé tiskovce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Lubomír Zaorálek (ČSSD) zatím odmítá vést Ministerstvo zahraničí tak, jak si to naplánoval předseda ČSSD Jan Hamáček. Podle Lubomíra Zaorálka je zahraničí vykuchaný resort. Vnímá to tak i Babiš? „Musím říct, že po dnešní nekonečné tiskové konferenci pana Zaorálka mám pocit, že skutečně ta kultura mu jde skvěle. Protože zahrál toho Hamleta neuvěřitelně a mohl by jít klidně do Národního divadla, protože v tomhle on je nepřekonatelný. Jinak ten obsah ani nechci hodnotit, moc jsem tomu nerozuměl,“ podotkl Babiš.

„Nevím, o čem mluvil pan Zaorálek. Já samozřejmě hlavně dělám politiku v rámci Evropské unie, to je moje hlavní role. V rámci Evropské rady, a myslím si, že tam mám úspěchy. Zamezili jsme ilegální migraci, získali jsme obrovské prostředky pro Českou republiku, bojujeme za nezávislost energetickou, protože chceme jádro a další věci, takže tuhle agendu vždycky dělal úřad premiéra a dělám ekonomickou diplomacii a samozřejmě zahraniční politiku dělá vláda. To nedělá ministr zahraničních věcí samostatně, takže nevím... pokud se pan Zaorálek ke mně nahlásí na schůzku, tak rád to s ním proberu,“ podotkl Babiš. 

„Zahraniční politiku dělám hlavně v Evropě, to je pro nás nejdůležitější, a samozřejmě, když jsem měl čas, chodil jsem na ekonomické mise, to mě samozřejmě naplňovalo, protože tam člověk vidí nějaké výsledky. Pan Zaorálek je třicet let v politice, živí se politikou. Mluví skvěle, mluví dlouze, umí to krásně, ta tiskovka byla neuvěřitelně dlouhá, celkem jsme se na ní pobavili,“ pokračoval dál Babiš. Zahraniční politiku jako vláda máme jednotnou, podle jeho slov jsme svrchovaný stát. „Bojuji za české zájmy všude na světě a jsem pyšný na Českou republiku,“ uvedl. 

Předseda vlády v rozhovoru také ubezpečil o tom, že o svých ministrech rozhoduje sám, nikoliv prezident Miloš Zeman. „Pan prezident mi to spíš svým únorovým vyjádřením vykazil. O výměně ministra zdravotnictví jsem uvažoval delší dobu. Není možné, aby nefungoval vztah mezi premiérem a ministrem. Hlavní problém byl v tom, že na Ministerstvu zdravotnictví nebyl postavený nový tým, měli jsme různé rozepře v protilátkových koktejlech, které jsem nakoupil a které zachraňují životy. Pan ministr tam měl nejbližšího spolupracovníka, který promořoval, který měl úplně jinou koncepci,“ sdělil Babiš s tím, že jde o náměstka Vladimíra Černého. 

Závěrem se pak Babiš vyjádřil k ministrovi školství Robertu Plagovi. Věří, že ten vydrží až do voleb – ale musí dojít k dialogu. „Musíme hlavně dořešit ten sport, tam se to také nepovedlo. My jsme si to vyříkali a budeme lépe spolupracovat,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Víme. Pozadí organizátorky protestu na Hradě: Posílá peníze Pirátům, řešila už Vrbětice. Je toho víc

22:27 Víme. Pozadí organizátorky protestu na Hradě: Posílá peníze Pirátům, řešila už Vrbětice. Je toho víc

Situace kolem prezidenta Miloše Zemana a postoje lidí z Hradu k ní budí vášně. I proto se na pražské…