Zelenskyj vzkazoval Putinovi: Už nezbývá moc času

11.06.2023 10:42

Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident, poslal vzkaz Vladimiru Putinovi do Kremlu. Sdělil mu mimo jiné, že Rusům už nezbývá mnoho času. Serhij Kuzan, spoluzakladatel a předseda Ukrajinského centra pro bezpečnost a spolupráci, BBC potvrdil, že boj se rozbíhá, fronta se podle něj hýbe. Někde rychleji, někde kvůli houževnatému odporu Rusů pomaleji. O ukrajinské protiofenzivě píše i ruská státní agentura RIA Novosti. Washingtonský ISW napsal, v čem mají při ofenzivě výhodu Ukrajinci, a v čem naopak Rusové.

Zelenskyj vzkazoval Putinovi: Už nezbývá moc času
Foto: Jan Šafařík
Popisek: Rozbombardovaný most

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poprvé otevřeně naznačil, že se ukrajinská protiofenziva rozbíhá. Učinil tak v reakci na slova ruského prezidenta Vladimira Putina, který veřejně prohlásil, že ukrajinský útok již započal a hned od počátku se Ukrajincům nedaří plnit jejich cíle.

„Je zajímavé, co Putin řekl o naší protiofenzívě. Je důležité, aby to Rusko vždy cítilo: že jim podle mého názoru nezbývá mnoho času,“ řekl Zelenskyj. Dodal, že je v každodenním kontaktu s vojenskými veliteli včetně šéfa ozbrojených sil Valerije Zalužného a „všichni jsou nyní pozitivní. Řekněte to Putinovi!“ poslal vzkaz do Kremlu přes server Kyiv Post.

To, že se ukrajinská protiofenziva rozbíhá, potvrdil britské BBC Serhij Kuzan, spoluzakladatel a předseda Ukrajinského centra pro bezpečnost a spolupráci. „Nyní probíhá takzvaná ‚fáze bojového průzkumu‘ po celé délce fronty. To znamená, že probíhá sondáž ruské obrany,“ řekl Kuzan. „Někde se to děje úspěšněji s malými ztrátami. A někde méně úspěšně, kde se Rusové brání,“ dodal. Odmítl jmenovat konkrétní města, řekl pouze, že všechna se nacházejí v oblasti jižně od Záporoží. „Jde o to, že se fronta konečně pohnula,“ řekl Kuzan.

Vladimir Rogov, šéf veřejného záporožského hnutí „Jsme s Ruskem“, sdělil ruské státní agentuře RIA Novosti, že se Ukrajinci připravují k dalšímu útoku v Záporožské oblasti. „Ukrajinští ozbrojenci se připravují na nové útoky v záporožském směru. Jejich pokusy jsou na vzestupu. Večer provedli na našich pozicích masivní dělostřeleckou přípravu pomocí kouřové clony v oblasti Orechova, pravděpodobně pro krytí přesunu obrněných vozidel.“

Situace na pozicích a podél frontové linie přitom podle Rogova zůstává pod kontrolou. Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že při pokusech o útok ve směru Južnodoněck a Záporoží ztratily ozbrojené síly Ukrajiny čtyři Leopardy a pět Bradleyů. Ruské stíhačky odrazily nepřátelské útoky.

Washingtonský Institut pro studium války (ISW) napsal, že ukrajinské útoky probíhají v několika oblastech. U Bachmutu, v Záporoží a v Luhanské oblasti.

„Jeden z ruských proválečných blogerů tvrdil, že ruské obranné operace na jižní Ukrajině se opírají o tři hlavní složky: včasné odhalení a zničení ukrajinských útočných formací, masivní použití protitankových zbraní a zaminování území v blízkosti ruských obranných pozic. Bloger tvrdil, že minová pole mají dvojí účinek, neboť nejprve poškozují ukrajinská obrněná vozidla při pokusu o proražení minového pole a poté znovu při ústupu z oblasti. Ruské zprávy o ukrajinských útocích na jižní Ukrajině v posledních dnech naznačují vzorec, podle kterého ukrajinské síly provádějí omezené průlomy a dočasně obsazují nové pozice, než je ruské síly později znovu obsadí nebo vytlačí z těchto pozic. Tento taktický vzorec naznačuje, že ruské síly pravděpodobně udržují na jižní Ukrajině doktrinálně správné obranné operace,“ napsal ISW.

Ruští blogeři také tvrdí, že ruské jednotky jsou úspěšnější v elektronickém boji a úspěšně potírají aktivity ukrajinských dronů, zatímco když se o totéž pokoušejí Ukrajinci v případě dronů ruských, prý se jim nevede zdaleka tak dobře. A že Rusové tak mají mnohem lepší přehled o aktuální situaci na frontě. Na druhé straně prý Ukrajinci dosahují bojových úspěchů v noci, protože disponují lepším západním vybavením pro noční vidění.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Proč už nekandidujete?

Bylo to vaše rozhodnutí? Já mám spíš dojem, že proto, že říkáte věci narovinu a ne vždy se vyjadřujete kladně na účet této vlády vás jednoduše odstavili, protože tato vláda jiné názory nepřipouští.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Úžasné válečné úspěchy na obou stranách, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAch jo (bls1) , 11.06.2023 11:30:47
nic nemění na tom, že buď se bude jednat o míru, nebo bude třeba nabrat další vojáky. To se netýká jen Ukrajiny, to se týká i ČR. Amíci jsou zvyklí bojovat jen proti slabým soupeřům, do přímé války s Ruskem nepůjdou, další Vietnam si nemohou dovolit kvůli podpoře svých občanů. Kdo z Čechů teď podporuje válku na Ukrajině, ten podporuje i budoucí umírání českých občanů ve válce.

|  13 |  0

Další články z rubriky

Jsem fašista, provokoval Zeman po setkání s Ficem a Orbánem. A toto předcházelo

19:20 Jsem fašista, provokoval Zeman po setkání s Ficem a Orbánem. A toto předcházelo

Bývalý prezident Miloš Zeman se v úterý po schůzi premiérů zemí visegrádské čtyřky setkal s Robertem…