Zeman: NATO je pro nás pilíř. Z Afghánistánu nesmíme odejít poraženi

25.06.2020 12:51

Pražský hrad zveřejnil na svých stránkách zdravici, která byla pronesena na sedmém ročníku konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“. Hlava státu Miloš Zeman se jí nemohl zúčastnit osobně. „Naším hlavním nepřítelem je mezinárodní terorismus,“ zaznělo mimo jiné.

Zeman: NATO je pro nás pilíř. Z Afghánistánu nesmíme odejít poraženi
Foto: Screen: FTV Prima
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Partii.

„Za ty roky se spojení ‚bezpečnost – Jagello 2000 – Pražský hrad‘ stalo vlastně tradičním a jaksi samozřejmým, což mne upřímně těší. Dovoluji si vás všechny alespoň takto na dálku přivítat v Míčovně Pražského hradu – krásné renesanční budově, která v historii sloužila nejen pro míčové hry, ale také jako jízdárna a konírna a dokonce i jako vojenské skladiště,“ zaznělo ve zdravici prezidenta Miloše Zemana.

Anketa

Má smysl existence Senátu Parlamentu ČR?

4%
96%
hlasovalo: 18545 lidí

„Pro dnešek se však stala centrem bezpečnostní debaty v Česku. Organizátoři akce – Jagello 2000 a jejich předseda Zbyněk Pavlačík – jimž tímto děkuji za jejich neutuchající píli, tvrdí, že ‚jedním z cílů akce je podpořit debatu mezi nejvyššími politickými představiteli, odborníky a příslušníky ozbrojených a bezpečnostních sborů o bezpečnostní situaci.‘ Proto si i já dovolím přispět do diskuse. Bude to jen stručně a heslovitě, protože není nic horšího než rozvláčný úvodní projev,“ sdělil Zeman.

Název konference podle něj velmi správně poukazuje na to, že naše bezpečnost není samozřejmost. „To musíme nejen opakovat, ale hlavně si to musíme uvědomovat. O bezpečnostních tématech se musí mluvit nejen v uzavřených kabinetech, ale také veřejně. Proto jste dnes tady. Zadruhé, současná situace s pandemií koronaviru nemůže a nemá být důvodem, abychom se tématům obrany a bezpečnosti nevěnovali, ba naopak. Dokonce nám ukazuje, jak a kde bychom mohli být zranitelní,“ podotkl Zeman.

„Ze zkušeností z doby premiérování a z role vrchního velitele vidím, jak náročné je odolávat tlaku na snížení obranného rozpočtu – zejména v nynější době zvýšení výdajů státního rozpočtu a propadu jeho příjmů. Tomu tlaku nesmíme podlehnout. Armáda ČR se musí připravovat na konflikty budoucí, nikoli minulé. A protože způsoby boje se mění, měnit by se měly i armádní akvizice. Ty se musí zaměřit na nákup moderní techniky určené pro boj v 21. století. Jinou klíčovou podmínkou vojenských akvizic je však také zapojení domácího obranného průmyslu. Ta může mít několik různých podob, je ale naprosto nezbytná,“ dodal.

„Podmínkou efektivní obrany je kolektivní spolupráce, a je proto dobře, že se tu o obraně budou dnes bavit nejen zástupci ČR, ale také NATO, Evropské unie, V4 a USA. Pro všechny opětovně opakuji, že členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii je jedním z pilířů naší zahraniční politiky. Já osobně to dokazuji např. pravidelnou účastí na summitech Aliance. V této souvislosti prosím všechny přítomné, aby v rámci svých kompetencí dohlíželi na plnění závěrů londýnského a předchozích summitů.  Obrana by ale také měla být tématem nadstranickým, protože její zajištění je otázkou dlouhodobou. Věřím, že k tomu přispěje debata předsedů politických stran zastoupených ve sněmovně, kteří zde vystoupí na závěr konference,“ zaznělo dále.

Podle něj je též dobře, že je na programu konference také Afghánistán, klíčová mise NATO. „Zapojení ČR do této operace jsem vždy podporoval, protože – jak už jistě všichni víte – naším hlavním nepřítelem je mezinárodní terorismus. A právě proti němu v Afghánistánu bojujeme a dále bychom bojovat měli. Nesmíme dopustit, abychom odešli defétisticky – do Afghánistánu jsme přece tolik investovali, včetně obětí největších, lidských životů,“ uzavřel s tím, že všechny vítá na Pražském hradě a přeje si, aby dnes dokázali francouzskému prezidentovi Macronovi, že NATO a odborná bezpečnostní komunita opravdu není ve stavu mozkové smrti.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Bc. Lucie Šafránková byl položen dotaz

Vládní paskvil

Paní poslankyně, máte sice pravdu, že návrh zákona o třech pásmech u paušální daně je skutečně paskvil. Já jsem přesně ten, kdo balancuje na hraně 1000000 Kč příjmů a se zvyšující se inflací jej asi nakonec překročím. To co navrhujete vy by mně osobně sice vyhovovalo, nicméně v globálu to sotva lze ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opičí neštovice: Jde hlavně o gaye. Tohoto si všímat. Přesné info

8:41 Opičí neštovice: Jde hlavně o gaye. Tohoto si všímat. Přesné info

Již devět států v Evropě potvrdilo šíření opičích neštovic, které se běžně vyskytují zejména ve stře…