Zeman zamíří poprvé coby hlava státu do Rakouska

20.04.2013 7:49 | Zprávy
autor: jno, čtk

Prezident Miloš Zeman bude příští týden na dvoudenní návštěvě Rakouska. Ve Vídni se setká se svým protějškem Heinzem Fischerem, předsedkyní Národní rady a vídeňským starostou Michaelem Häuplem. V plánu má také setkání s předsedou Rakouské hospodářské komory Christophem Leitlem.

Zeman zamíří poprvé coby hlava státu do Rakouska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Do rakouské metropole odcestuje Zeman v úterý 23. dubna, vrátí se o den později, sdělil ČTK Hrad. V Rakousku bude Zeman v roli hlavy státu poprvé. V minulosti ho ale navštívil několikrát jako premiér nebo jako předseda sněmovny. Čeští a rakouští prezidenti se setkávají často. Fischer byl na oficiální návštěvě Prahy v roce 2009, Zemanův předchůdce Klaus byl v Rakousku pracovně naposled loni. Například v roce 2011 Klaus v Linci prohlásil, že česko-rakouské vztahy už jsou lepší než česko-slovenské.

V minulosti je však velmi zatěžovalo téma Jaderné elektrárny Temelín a sudetoněmecké téma. Zeman byl ještě coby premiér aktérem nejvzrušenějších česko-rakouských debat kolem Temelína i poválečných témat. Rakousko totiž využívání jádra odmítá, vyjadřovalo obavy o bezpečnost Temelína. Zeman zase proslul nelibým výroky na adresu sudetských Němců.

Pátá kolona Adolfa Hitlera

Co se týká Temelína, Zeman se kvůli rakouským obavám roce 2000 sešel s tehdejším kancléřem Wolfgangem Schüsselem v klášteře v Melku asi 80 kilometrů západně od Vídně, kde uzavřeli dohodu o řešení sporných otázek. Vzniklá komise pak ukončila činnost ukončila činnost v roce 2008.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Bezpečnost

Proč by měl stát zajištovat bezpečnost soukromým firmám? Právě proto, že jsou soukromé, neměli by to dělat opravdu sami? Stát by měl podle mě zajistit bezpečnost hlavně nás občanů, nebo třeba nemocnic, stěžejní infrastruktury apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pořád je tam Benda.“ Kupka v Budějovicích schytal nečekanou otázku

15:25 „Pořád je tam Benda.“ Kupka v Budějovicích schytal nečekanou otázku

„Dcera se zlobí, že je tam pořád ten Benda,“ zaznělo mimo jiné z publika na českobudějovické besedě …