Zmrdi? Vyjádřil se Andrej Babiš

16. 10. 2018 13:25

Tomáš Petříček se za sociální demokracii ujal řízení ministerstva zahraničí. Vláda Andreje Babiše (ANO) je tak po více než sto dnech fungování konečně kompletní. Babiš na tiskové konferenci zdůraznil, že Evropskou unii považuje za skvělou, ale jedním dechem dodal, že potřebuje reformu, Vyjádřil se také k Zemanovým „zm*dům“. Petříček hovořil o Africe, Německu, bezpečnosti a lidských právech.

Zmrdi? Vyjádřil se Andrej Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval Tomáše Petříčka ministrem zahraničí

Babiš Petříčka uvítal v úřadu a zdůraznil, že Česká republika má čitelnou a aktivní zahraniční politiku, kterou rámuje to, že jsme členy EU a NATO. O směřování zahraniční politiky chce premiér hovořit i s prezidentem Zemanem. „My máme jasné názory na fungování EU. My si myslíme, že EU potřebuje reformu, že Brexit není dobře a že se musíme vrátit ke kořenům EU,“ zdůraznil Babiš.

Musíme se podle něj starat i o ochranu hranic EU. Premiér zopakoval, že evropské hranice musíme chránit na moři. S nelegální migrací se podle něj daří bojovat, ale lze být ještě efektivnější. Je jasné, že projekt Evropské unie je skvělý, máme mír, ale musíme se vrátit k té podstatě. Nemáme dokončený vnitřní trh,“ upozornil Babiš s tím, že se hodlá zasazovat o méně byrokracie a více efektivity v EU.

Při uvedení do úřadu premiérem Babišem Petříček prozradil, že hodlá rozvíjet aktivity v Africe, kde vidí příležitosti pro Českou republiku. Stejně tak hodlá hájit lidská práva. Obhajobu lidských práv považuje za jednu z klíčových věcí. Stejně tak je pro něj důležité rozvíjet vztahy s našimi sousedy. Proto se už teď chystá na zahraniční cestu a to do Německa. Ta proběhne v pátek.  

Vladimír Keblůšek z České televize se Petříčka zeptal, jestli už Poche skončil na ministerstvu a jestli počítá s tím, že bude mít Pocheho ve své poradním týmu. „Jak jsem opakovaně deklaroval, jedním z prvních krků které provedu, bude zrušení pozice politického tajemníka. Já v tuto chvíli sestavuji expertní tým a s panem Pochem ještě budu hovořit. On má s ministerstvem zahraničí uzavřenou dohodu, která je velmi rychle vypověditelná,“ uvedl Petříček.

Babiš na žádost novinářů reagoval na pondělní vystoupení prezidenta Zemana v Českém rozhlase, kde Zeman použil slovo „zm*di“. Co si o tom myslí? „Co se týká projevů pana prezidenta, tak já samozřejmě chápu, že když slyší jména Kožený nebo Bakala, který zničil ten kraj a připravil lidi o 43 tisíc bytů, že ho napadají různá slova. Ale slova, která nakonec použil, jsou samozřejmě nevhodná,“ uvedl Babiš.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

22:35 Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

Nového primátora i koalici hlásí severočeský Jablonec nad Nisou. Je jím Jiří Čeřovský. Tak úplně nov…