Žvanírna? Ne, patří to k tomu. Premiér vedle premiéra. A nakonec sundali Farského

13.01.2022 14:51 | Zprávy

Expremiér Mirek Topolánek tvrdí, že programové prohlášení vlády Petra Fialy je dobré a má dobrou vizi, kam chce směřovat Českou republiku v příštích osmi letech. „Petr Fiala má sice před sebou od voličů čtyři roky, ale každý dobrý politik s vizí musí počítat s dlouhodobějším programem,“ řekl Topolánek s tím, že nejdůležitějším úkolem příštích čtyř až osmi let bude konsolidace veřejných financí. Na CNN Prima News se sešel s Vladimírem Špidlou a Petrem Nečasem. Došlo i na Jana Farského.

Žvanírna? Ne, patří to k tomu. Premiér vedle premiéra. A nakonec sundali Farského
Foto: Vít Hassan
Popisek: Mirek Topolánek

Ve studiu CNN Prima News se sešli tři bývalí premiéři Mirek Topolánek, Petr Nečas a Vladimír Špidla a komentovali nekonečné jednání Poslanecké sněmovny, kde žádá vláda Petra Fialy o důvěru a opoziční ANO a SPD vystupuje se sáhodlouhými kritickými projevy.

„Neznám žádného premiéra na světě, který by miloval diskuse v Parlamentu, nicméně speciálně hlasování o důvěře vlády a ta diskuse k tomu patří. Když poslanci vědí, že je zabírají kamery a vysílá se to živě, tak začínají říkat neskutečné věci,“ vysvětloval Topolánek, proč se o slovo přihlásil obrovský počet opozičních poslanců.

K parlamentní demokracii podle něj diskuse patří a musí to absolvovat každá vláda. „Já si nemyslím, že je to úplně žvanírna, z pohledu těch lidí, kteří to říkají, je to legitimní. Ta vláda to musí nějakým způsobem vyslechnout a obhájit a vzhledem k těm počtům je to jasné,“ je si Topolánek jistý, že vláda od poslanců pětikoalice důvěru dostane.

S Topolánkem souhlasil i Petr Nečas, který také nepovažuje Sněmovnu za žvanírnu. „Je to demokratická instituce, kde diskuse a projevy k tomu patří. Při hlasování o důvěře vlády je to jeden z demokratických rituálů, že se opozice potřebuje vymezit vůči vládě. To k demokracii patří, ačkoliv bych si samozřejmě dokázal představit, že ke každému ministerstvu třeba vystoupí za jednu opoziční stranu jenom jeden poslanec a všichni by si ušetřili čas. Ale právo vystoupit nelze upírat žádnému poslanci, je jich tam hromada nových, chtějí si to nacvičit, chtějí se předvést, a to k tomu patří,“ vysvětloval Nečas.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …