Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Lokální zdroje - cesta z energetické krize

07.01.2022 7:29 | Komentář
autor: PV

V poslední době slyšíme, že by se mělo investovat 400 mld. Kč do výstavby dalšího bloku jaderné elektrárny Temelín. V podstatě nemáme nic proti jádru, ale stejně vždy přetrvává riziko menšího nebo většího atomové ohrožení. Absolutní záruku bezpečnosti nikdo nedá.

Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Lokální zdroje - cesta z energetické krize
Foto: NÁR.SOC.
Popisek: Bohdan Babinec

Dalším obrovským problémem, na který poukazuje i EU, je i uložení jaderného odpadu. Nebylo by účelnější, kdyby zmiňovaných 400 mld. stát investoval do budování obnovitelných zdrojů? Malé fotovoltaické elektrárny, ostrovní systémy, větrné turbíny, hybridní malé systémy. A to nejen na rodinných domech a bytovkách, ale také na budovách úřadů, malých firmách apod. Financovali by to nejen majitelé objektů, ale použilo by se na to i zmíněných 400 mld. A také by určitě bylo možno čerpat i z peněz Evropské unie. Aby spoluúčast majitele soukromého objektu nebyla vyšší než 20-100 tis. Kč. - podle velikosti objektu.

I pro laika je jasné, že vybudování dalšího bloku jaderné elektrárny je záležitost na patnáct až dvacet let. Ale krizi v energetice je třeba řešit okamžitě. A to je možné pouze při instalování lokálních zdrojů.  A stávající elektrárny - plynové, vodní, jaderné - by převážně zajišťovaly elektrickou energii pro velké průmyslové podniky. A přebytky elektrické energie by se mohly prodávat do zahraničí. Touto cestou by se zajistila nejen soběstačnost domácností, ale i nízké ceny energií. A zamezila by se tolik citovaná energetická chudoba obyvatelstva. A navíc bychom splnili i podmínky "zeleného údělu". Zabývá se vláda České republiky i touto alternativou?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Promarněné naděje (deset let od brexitu)

9:16 Ivo Strejček: Promarněné naděje (deset let od brexitu)

24. června 2016 se ve Velké Británii konalo referendum o členství této země v Evropské unii. Při vol…