Eman Pluhař: Volební kyvadlo v chaotickém světě

20.01.2019 18:24 | Zprávy

Mnozí sociologové už návrat ke klasickým společenským a politickým vazbám (odbory, církve, politické strany) nepovažují za možný a tomu také nasvědčuje trend volebních preferencí. Zatímco velké strany horečnatě hledají identitu, touha jednotlivce po spořádaném světě, po příslušnosti a ochraně v kolektivu, po orientaci a pevném bodě ve „vesmíru“ neustále roste.

Eman Pluhař: Volební kyvadlo v chaotickém světě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace v Německu, ilustrační foto

Pro obchodníky s nacionalismem to zní jako rajská hudba. V Německu se těší už jako malé děti především na tučné volební zisky z „východní deprivace“ (nový sociologický pojem z university v Jeně). Tu představují na podzim zemské volby v Braniborsku, Sasku a Durynsku. Cesta je pořád ještě dlouhá a má hodně překážek, hlavně odpor „velkých“ stran i úřadů. Ale nejblížší volební laskominu očekávají populisté už v květnu, ve volbách do Evropského parlamentu. V jejich důsledku považují za možný i pád nenáviděné A.Merkelové a nic jí nepomáhá, že už 2010 řekla, že „multikulti naprosto selhala...“

Ani taktéž „deprivovaná“ německá sociální demokracie nemá nejmenší důvod se na nadcházející volby těšit. „Stará sociálnědemokratická milieu buď zanikla anebo se drasticky změnila“ (Schwabische Zeitung) a očekávání, že se po sjednocení Německa znovu vynoří v nových východoněmeckých zemích bylo iluzí. Tady se SPD dopustila vážné chyby. Přechod strany na identitu bude tedy vyžadovat mnohem více času než strana do letošních voleb má a v plánu jsou zřejmě další únavná střetnutí s rudou nostalgií uvnitř strany. Je více než pravděpodobné, že výsledek voleb do Evropského parlamentu vyvolá další vnitrostranické povstání „Mladých socialistů“ (K.Kühnert) a ta znovu otřesou existencí SPD i koaliční vládou v Berlíně. Ještě horší výsledky lze očekávat v podzimních zemských volbách v Sasku, Braniborsku a Durynsku, kde je silná postkomunistická Levice a na síle již nabrala pravicově populistická AfD.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pelc: Pátá kolona sudetského kryptonacismu

9:44 Vladimír Pelc: Pátá kolona sudetského kryptonacismu

Historicko-politická analýza Českého svazu protifašistických bojovníků, z. s.