To jsme se ale přepočítali - diskuse nebyla. Dotazy se psaly na lístečky a moderátorka si sama vybírala, které položí. Tvrdila, že všechny byly zodpovězeny, ale my víme, že ne. Protože naše nezazněly.
O co šlo? Nezisková organizace ARPOK, o.p.s. uspořádala panelovou diskusi na téma Migrace - co bude dál. Pozvali pár hostů:
- prof. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., Ph.D. | rektor UP
- PhDr. Daniel Topinka, Ph.D. | kulturní antropologie, FF UP
- plk. Mgr. Jiří Musil, MBA | vedoucí územního odboru Olomouc
- Mgr. Tereza Malochová | nezisková organizace SOZE, bývalá zaměstnankyně
- zahraniční student UP | překlad do češtiny zajištěn
My jsme dorazili v plné síle do narvaného Divadla hudby. Samí mladí lidé - byli jsme nejstarší. To nás neodradilo a obsadili jsme první řadu. Celou besedu jsme byli konfrontováni s nesmírně naivními názory, které mají těžko oporu v realitě. Pan rektor je silně motivován vycházet předobře se zahraničními studenty, protože z 10% zahraničních studentů se chce dostat na 15%. Jak to říct slušně - chová se k nim velmi servilně, což jsme mohli pozorovat na živo. Hned na úvod besedy totiž zahraniční student oznámil, že včera se odehrál nějaký nebezpečný konflikt na jejich kolejích v Neředíně (část Olomouce). Sálem to soucitně zašumělo a pan rektor hned přispěchal s odsudkem - aniž by věděl, co se vlastně stalo. Na to zareagoval přítomný policista, který se pokoušel před besedou zjišťovat, o jaký konflikt šlo, ale policie o ničem neví. Klasická manipulace ze strany zahraničního studenta padla na úrodnou půdu - něco se stalo, nikdo neví co, ale všichni to odsoudí a hned mají další důkaz-nedůkaz xenofobnosti české společnosti.
A jedem dál - kulturní antropolog několikrát zopakoval, jak je migrace perfektní téma ke zkoumání a jak ho to téma baví. A že nechápe, proč se najednou lidé o to téma tak zajímají - vždyť je to běžná věc! Moderátorka bryskně vyzve studenta, aby popsal svůj tklivý příběh. No - jak se to vezme. Student se narodil v Británii a popisuje, jak jeho rodina vlastní restaurace po celém světě a v jednu chvíli se rozhodli zakotvit v Londýně, kde je to daleko lepší než u nás, protože tam lidé lépe chápou výhody multi-kulti a mají větší respekt k jiným kulturám. Tento student u nás studuje pátým rokem a neumí ani slovo česky...

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV