Evropské události uplynulého týdne očima ekonoma Petra Zahradníka

03.11.2015 11:09 | Zprávy

Dění v uplynulém týdnu bylo možné charakterizovat společným jmenovatelem, zvaným odstranění překážek a konečné završení Jednotného vnitřního trhu (JVT) EU. Celá řada aktivit provázejících agendu Evropského parlamentu, Rady EU i Evropské komise se týkala právě tématu praktického zfunkčnění společného trhu bez bariér, jež je mnohými považován za největší ekonomický výdobytek evropské integrace, který však má k ideálu stále daleko.

Evropské události uplynulého týdne očima ekonoma Petra Zahradníka
Foto: hns
Popisek: Petr Zahradník, ekonom

Společně posuďme, zda onen společný jmenovatel pro události uplynulého týdne opravdu sedí. Autor těchto řádek se optimisticky domnívá, že ano. Poslanci Evropského parlamentu rozhodli o odstranění roamingových poplatků pro telefonování v rámci EU od června 2017. Rovněž schválili zásady ochrany neutrality sítě.

Evropský parlament též vyjádřil zklamání nad "promarněnou příležitostí" ohledně vypořádání se s nefér daňovou soutěží při dosahování dohody mezi vládami EU ohledně stále přetrvávajících překážek pro výměnu informací o daňových pravidlech. Současně však došlo k dosažení dohody k témuž mezi EU a Lichtenštejnskem spočívající prozatím především v zavedení praxe výměny potřebných daňových informacích, vedoucích k odhalení daňových úniků z pohledu členských států EU.

Cestovatelé, kteří si rezervují letenky, hotelové ubytování nebo pronájem vozidla jako balíček služeb před internet budou mít stejnou úroveň právní ochrany, jaké se již dnes těší zákazníci cestovních kanceláří.

Evropská komise zveřejnila zásady, jež mají pomoci úředníkům ve veřejném sektoru napříč EU identifikovat a umět předcházet nejčastějším chybám, které se vyskytují v procesu zadávání veřejných zakázek, především v případě projektů, které jsou spolufinancovány z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) v souladu s přístupem osvojeným pro sledování výsledků, které Rozpočet EU reálně přináší. Evropská komise usiluje o to, aby prostředky daňových poplatníků přerozdělované Rozpočtem EU byly vynakládány efektivně a transparentně. Přibližně polovina ESIF je alokována do reálné ekonomiky prostřednictvím procesu zadávání veřejných zakázek.

Na mzdovou či příjmovou diferenciaci mezi ženami a muži upozornilo společné prohlášení komisařů Timmermanse, Thyssenové a Jourové. Sugestivně poukázali na to, že jestliže v rámci ročního výdělku ženy přestávají vydělávat 2. listopadu, muži vydělávají kontinuálně do konce roku. Anebo jinými slovy, zbývající téměř dva měsíce pracují v průměru ženy oproti mužské úrovni příjmů zdarma, když mzdová úroveň žen je průměrně o 16,3 % nižší než mužů. Zmínění komisaři jménem Evropské komise podrobili tento stav kritice, když označili rovnost příjmových možností za jednu z fundamentálních hodnot EU a platovou mezeru pak za unfair, nespravedlivou a neakceptovatelnou

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla