František Kuba: Ošklivá dívka – písek v nás – arcana imperii

11.11.2015 15:20 | Zprávy

Následující text je ryze subjektivní a je pouze pramínkem do velkého proudu permanentního společenského diskursu. V tomto médiu, jak víme, nemůže převládat hegemonický diskurs vládnoucích elit. Tím by konec diskursu předběhl svůj začátek.

František Kuba: Ošklivá dívka – písek v nás – arcana imperii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání poslanecké sněmovny

V mých řádcích se bude jednat pouze o laické hledání demokracie. Tato situace může být pro některé univerzitní angažované teoretiky sudem demokratického medu, snad jen s kapkou jedu. Pro důchodce, invalidy, matky samoživitelky je to položkově stejné, ale v hutnosti složek je to jiné. V tom také spočívá údajná homogenita české společnosti. Jsou procesy inkluze v české společnosti reálné nebo se jedná o fantasmagorie Jiřího Dienstbiera?           

Patrně lze uvést, že přibývá lidí, kteří jsou přesvědčeni, že zatímco dnešní vládnoucí třída měla už před Listopadem ´89 relevantní informace (co bude následovat, kdo a kdy co zajistí). Ti druzí (marginalizovaní) neměli inside information z politiky, bankovního sektoru, znalosti bonity před transformaci podniků. Po dovršení kupónové privatizace byli běžní občané, v rámci „psychického narovnání“, prohlášeni za neaktivní, líné a závistivé (ressentiment chátry).         

Je historicky znepokojivé, že právě při stratifikaci společnosti dochází nejčastěji k zásahům do Božského stromu vědění, tedy rozlišování Dobra a Zla, viz Starý zákon, podrobněji třeba Zecharia Sitchin Setkávání s bohy. Vidění andělé a boží poslové (2002).

Duchovní páteří skromného šourání se v čase a událostech je v tomto případě Arthur Miller a jeho spisek Ošklivá dívka (1998). V tom spočívá mé subjektivní hledání demokracie v Česku. Ale, jak už prohlásil Albert Einstein: „Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ Proto ani toto mini-hledání ztraceného času a šancí nebude bez balancí.       

Skok do české reality

V tomto případě zvolím jako odrazové prkno rozhovor Petra Kamberského se sociologem a filosofem Václavem Bělohradským. Došlo k němu v březnu 2015, u příležitosti sjezdu druhé nejsilnější strany koaliční středolevé koalice. Jedná se jen o výseče z rozsáhlého rozhovoru Babiš jako lapač hněvu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla