František Kuba: Ošklivá dívka – písek v nás – arcana imperii

11.11.2015 15:20 | Zprávy

Následující text je ryze subjektivní a je pouze pramínkem do velkého proudu permanentního společenského diskursu. V tomto médiu, jak víme, nemůže převládat hegemonický diskurs vládnoucích elit. Tím by konec diskursu předběhl svůj začátek.

František Kuba: Ošklivá dívka – písek v nás – arcana imperii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání poslanecké sněmovny

V mých řádcích se bude jednat pouze o laické hledání demokracie. Tato situace může být pro některé univerzitní angažované teoretiky sudem demokratického medu, snad jen s kapkou jedu. Pro důchodce, invalidy, matky samoživitelky je to položkově stejné, ale v hutnosti složek je to jiné. V tom také spočívá údajná homogenita české společnosti. Jsou procesy inkluze v české společnosti reálné nebo se jedná o fantasmagorie Jiřího Dienstbiera?           

Patrně lze uvést, že přibývá lidí, kteří jsou přesvědčeni, že zatímco dnešní vládnoucí třída měla už před Listopadem ´89 relevantní informace (co bude následovat, kdo a kdy co zajistí). Ti druzí (marginalizovaní) neměli inside information z politiky, bankovního sektoru, znalosti bonity před transformaci podniků. Po dovršení kupónové privatizace byli běžní občané, v rámci „psychického narovnání“, prohlášeni za neaktivní, líné a závistivé (ressentiment chátry).         

Je historicky znepokojivé, že právě při stratifikaci společnosti dochází nejčastěji k zásahům do Božského stromu vědění, tedy rozlišování Dobra a Zla, viz Starý zákon, podrobněji třeba Zecharia Sitchin Setkávání s bohy. Vidění andělé a boží poslové (2002).

Duchovní páteří skromného šourání se v čase a událostech je v tomto případě Arthur Miller a jeho spisek Ošklivá dívka (1998). V tom spočívá mé subjektivní hledání demokracie v Česku. Ale, jak už prohlásil Albert Einstein: „Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ Proto ani toto mini-hledání ztraceného času a šancí nebude bez balancí.       

Skok do české reality

V tomto případě zvolím jako odrazové prkno rozhovor Petra Kamberského se sociologem a filosofem Václavem Bělohradským. Došlo k němu v březnu 2015, u příležitosti sjezdu druhé nejsilnější strany koaliční středolevé koalice. Jedná se jen o výseče z rozsáhlého rozhovoru Babiš jako lapač hněvu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla