Ivan Zahrádka: Když nevím, tak se zeptám

03.06.2016 17:19 | Zprávy

Na konci uplynulého roku nejmocnější monetární instituce světa očekávala, že v krátkodobém horizontu zůstane americká (spotřebitelská) inflace díky vlivu nižších cen energií a neenergetických importů nízká. Očekávala, že až tyto dočasné vlivy na inflaci v sezonním očištění vyšumí, inflace se ve střednědobém horizontu posune ke dvěma procentům (za naplnění předpokladu lepšícího se pracovního trhu a stabilních inflačních očekávání).

Ivan Zahrádka: Když nevím, tak se zeptám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

O pár měsíců později federální rezervní banka nadále očekává, že celková inflace pro tento rok se bude nacházet pod dvěma procenty. Pak se prý vrátí na dvě procenta v průběhu let 2017-18 (za předpokladu, že nedojde k žádným dalším výkyvům cen energií nebo dolaru).Tato projekce však podle banky kriticky závisí na přiměřeně dobře ukotvených očekáváních budoucí inflace.

Banka sice soudí, že inflační očekávání jsou dobře ukotvena, přesto ale pokračující nízké hodnoty u některých ukazatelů očekávané inflace jí prý dělají starost. V poslední době tu totiž jsou známky toho, že se inflační očekávání mohly posunout směrem dolů. Očekávání podle tržních cen finančních nástrojů kompenzujících dlouhodobou inflaci v období uplynulého roku a půl výrazně klesly, i když se v poslední době posunuly mírně nahoru z historického minima. Stejně tak míra dlouhodobých inflačních očekávání oznámených v rámci průzkumu Michiganské univerzity se v posledních několika letech dostala poněkud níže a nyní se nachází na dolním konci úzkého rozmezí, ve kterém fluktuuje od konce 90. let. Přestože celkové výsledky analýz federální rezervní banky prý nadále naznačují, že základní předpoklad stabilních očekávání je stále odůvodněný, pokles u některých ukazatelů prý zvýšil riziko, že by toto mínění mohlo být nesprávné. Pokud je nesprávné, návrat ke dvouprocentní inflaci prý může trvat déle a může to vyžadovat uvolněnější měnovou politiku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

USA , Zahrádka , Fed

autor: PV

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.