Ivo Fencl: Presidentův metál pro Čecha

05.11.2015 10:23 | Zprávy

Je František Ringo Čech (*1943) vskutku natolik geniální, jak to o sobě opakuje po většinu života? Nevím.

Ivo Fencl: Presidentův metál pro Čecha
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Ringo Čech

Ale napíše-li na péefku: „Ringo je mistr nad mistry, pojďme a učme se od něho,“ ještě to neznamená, že nutně lže; svědčí to spíš o takříkajíc amerikánském egu. - To titánské kasání může signalizovat i něco víc, ale kdo se v této kotlině sám párkrát nepochválí, toho uklovou; v USA nejsou tak úzkoprsí. V „šedesátých“ tam žil (nějaký čas). I to jej nakoplo. Nicméně povaha se dotvořila jistě už na konci války.

Měl vždy „čich na lidi“ a je výsostný pragmatik. Kdysi jej do Semaforu najalo duo Šimek/Grossmann a Ringo (říká si tak podle Ringa Starra) neexceloval jen za bicí soupravou (dovezenou právě z Ameriky), ale i jako herec. Svou semaforskou kapelu později přenesl „ven“ a mj. objevil Jiřího Korna. Později a především Jiřího Schelingera.

I do vlaku Pražského výběru ale naskočil - co autor textů Straky v hrsti – a dodnes natočil asi 1300 písní. Odvrácenou stranu mince je autistická sebestřednost i a nedostatek asertivity, to však jen v jistých směrech. - Nedosahujete Mistrova pocitu výšin? Jen se kol váz mihne. Už mizí! „To máš smůlu!“ Dle mého mínění souvisí Čechova intuice i s částečnou barvoslepostí jako stimulujícím jej handicapem. Odsud plyne i jeho tunelové vidění, ne nepodobné vnímání výstředního šachisty Bobby Fischera. Rozhodně patří mezi lidi, co kráčejí, zatímco okolo jen tančíme „dobové tance“, jak řekl Kafka, a ještě vám stačí vsítit gól. Je dost povolaných. Je méně vyvolených. On k těm druhým náleží. A dle mě si zadal s někdejším režimem minimálně. – A pokud jej (zaprodanější) Petr Janda onehdy nazval Richelieuem, ani on neměl na mysli Františkovy kontakty s papaláši. Čech má ovšem „zdravý“ vztah k penězům a měl jej vždy. K penězům, které nečekají, jak i vepsal do slavné Kocábovy písně.

Minimálně od svého uvěznění v „šedesátých“ taky nechtěl být rebel. „Chci milión,“ nechával se spíš slyšet, a když v „sedmdesátých“ chvíli spolupracoval s plzeňským literátem Zdeňkem Barborkou, sunuli se někdy vozem a městem jen zvolna. „Aby viděli, kdo jede, Zdeňku,“ žertoval provokatér. Má ovšem talent vnímat vlastní limity a ustávat na hraně možného. A není zdaleka jenom neskromný, to je víc póza. V jedné své knize píše i o příteli - astronomu Grygarovi, a to se svěšenou hlavou. Jiří Grygar se totiž pohybuje v oblastech, které Ringovy zcela uletěly již v mládí.

Výjimečné je na Františku Ringo Čechovi i to, že nikdy nespouštěl ze zřetele, nakolik je „rodná“ muzika jen jednou z mnoha součástí kultury! Vládl rocku, ano (byť krátce), ale taky sbírá opery. Čtete-li jeho vzpomínky Ruský týden, pak i zjistíte, že na turné lezl do postele s knížkou. Nekecá. Jeho potřeba neutloukat prázdně čas vždy byla očividná. Anebo snad...

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Myslíte, že zas nastane doba, kdy se bude moci říkat skutečná pravda?

Co hodláte jako strana v případě úspěchu udělat proto, aby se opět smělo problémy nazývat skutečnými jmény, aniž byste pak čelil nějakému stíhaní třeba za xenofobii, rasismus, či nařčení, že jste proruský atd?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 4

15:16 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 4

Neúspěšný pokus Romana Šulyoka o povolení obnovy řízení, o němž jsem se zmínil v předchozím článku b…