Jan Campbell: Odkud vítr věje

10.11.2015 13:04 | Zprávy

Byl bych šťastnější, kdybych mohl psát o textu K. H. Máchy: „Věje vítr, chladný vítr přes strniště pusté; nosí listí, zvadlé listí přes ty hvozdy husté.“ Skutečnosti mi ale napovídají, že mám mít jiné priority a být nadále pozorný. Proč? Bude-li na den sv. Pavla (25.1) vítr vát, budou toho roku na vojnu vojáky brát, říká staré přísloví. A pozorný mám být i proto, že je pořád teplo, a již zimní vítr věje. Je to proto, že se s námi něco neznámého děje.

Jan Campbell: Odkud vítr věje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

Děje se toho neznámého s námi a během jedné hodiny více, než je možné sledovat a vnímat. Kdo čte pozorně příspěvky, vzpomene si na jedno z mých nedávných tvrzení ohledně kancléřky Merkel jako spasitele EU, a sílu, která by mohla udržet Velkou Británii v EU. Věhlasný týdeník The Economist ve svém posledním vydání chválí kancléřku a tituluje ji jako nenahraditelnou. Snaží se nám vyprávět novodobou pohádku o Škorpionu, tajně zabíjejícím své konkurenty a nepřítele, a politickém Chameleónu, který to prý umí téměř všude. Pohádce nevěřím, trvám na svém hodnocení, že kancléřka určitě nic rozhodujícího ve Washingtonu, Londýně či Moskvě nevyřeší. Je obětí bez dětí, a nemůže konat jinak, než jak koná.

Dlouho nemohl konat jinak ani Taiwan. Od roku 1949. Je to dlouhých 66 let. Protože však šéf Ma Ying Jeou ví, že košile je bližší než kabát, a vztah se sousedem je důležitější než daleká, hraná nebo i platonická láska, rozhodl se podat ruku na 80 vteřin svému čínskému protějšku, Ťsi Jinping. V Singapuru, v duetu řekli světu: „Jsme jedna rodina.“ Nevylučuji, protože nejsem věštec ani astrolog, že oba šéfové vědí něco o významu čísla 6 v asijské numerologii.

Číslo šest – podle mé zkušenosti s Číňany - zní v mandarinštině podobně jako tekutina. To je dobré pro obchod. Číslo je také asociováno se spokojeností. V kantonštině reprezentuje spokojenost a štěstí. V I-ťing je označením pro yin. Dvojitá šestka je silnější. Proto věřím, že v brzké době přistoupí k této dvojici Japonsko a uvidíme silnou obchodní trojici. Číslo tři v čínštině zní podobně jako narození. Je proto považováno za dobré číslo. Nejsem si jist, že číslo bude dobré pro nás a EU, pokud se nerozhodneme k rychlému znovunarození.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla