Český houslový virtuos Josef Špaček vystupoval už v desítkách zemí, a nikde se svým vzácným nástrojem z 19. století nenarazil na problém. Až v Jekatěrinburgu. Byla to obyčejná lidská chyba nebo něco jiného?
Můj známý podnikatel Petr, který má s ruskými celníky své zkušenosti, si myslí, že mohlo jít o úplatek. „Kdysi jsme vezli na výstavu naše stroje do Archangelska a na překladišti nám je zabavili celníci, že prý je nemáme zapsané v celním prohlášení a chceme s nimi nedovoleně podnikat. Já jim řekl, že je tam máme uvedené, a oni, že to neplatí, protože jsou zapsané v kolonce A, ale měly být zapsané v kolonce B. Přesně ruská taktika. Oni se zaměří na drobnost, kterou celníci v jiných normálních zemích přejdou. Rusové ne. Pak řeknou, že se to samozřejmě dá vyřešit, ale bude to trvat tři týdny. To pro nás bylo nepřijatelné, my museli vystavovat, a nemít stroje v celním skladu. Náš celník nám to řekl jasně, „vyřeším to do zítřka, a chci za to tisíc dolarů.“ Šel jsem za jeho šéfem, ten chtěl patnáct set dolarů. Nakonec mně to stálo dva tisíce dolarů a byl to můj poslední pokus o proniknutí na ruský trh. Bylo to sice už před pěti lety, ale pochybuji, že se to tam nějaký významně změnilo,“ objasnil mně i další hostům jedné z mých milých budějických hospůdek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV