Jan Ziegler: Nekamenujme Gotta a ostatní za antichartu

03.10.2019 21:31

Daleko větší odsouzení si zaslouží Ti, kteří umělce k takovým hnusárnám nutili. Tedy komunisté a předtím nacisté. Další důkaz toho, že oba totalitní režimy jsou si velmi podobné.

Jan Ziegler: Nekamenujme Gotta a ostatní za antichartu
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Původně jsem se zařekl, že o Karlu Gottovi psát nebudu. Nepsal jsem o Grétě a nebudu psát ani o božském Kájovi. Ano, umřel člověk a je to smutné. Rozumím však i námitkám, proč neměli státní pohřeb například významní vědci, nebo piloti RAF. Ti pro svoji vlast riskovali životy a udělali pro ni víc než jakýkoliv sebelepší zpěvák.

Nakonec jsem si řekl, že udělám výjimku a něco napíši. Nelíbí se mně, jak se pořád na lidi vytahuje anticharta a vždy v situacích, kdy se to hodí. Tenkrát v lednu 1977 jí podepsala drtivá většina umělců. Vážím si těch, kteří se později za svůj podpis omluvili, jako třeba Zdeněk Svěrák nebo Rudolf Hrušínský. Ale já nemám morální právo někoho za tento čin odsuzovat. Ptám se sám sebe, co bych já udělal na jejich místě, odmítl bych podpis. A také bych rád věděl, zda ti, kteří signatáře anticharty odsuzují, se nějak aktivně zapojili do boje proti komunistům nebo byli zticha.

Uvědomme si, že my tady de facto soudíme oběti a zapomínáme na hlavní zločince a tím jsou komunisté. Oni nutili lidi k vynuceným projevům loajality a to nejen umělce. Tragikomické bylo i to, že nikde Charta 77 v tehdejších oficiálních médiích zveřejněna nebyla, ale všichni ji odsuzovali. Bylo to od soudruhů odporné, když dali najevo, buď budeš loajální, nebo si neškrtneš. A chápu také fakt, že ne každý má na to být mučedníkem.

Ostatně zhruba o pětatřicet let dříve použili stejnou metodu i nacisté, když si o české kulturní obci vymohli poslušnost po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a donutili ji přísahat věrnost Říši. Paradoxně tuto přísahu tehdy podepsala i herečka Anna Letenská, která byla později popravena za účast v odboji. Uznávám také, že tehdy hrozil umělcům za vzdor trest smrti, kdežto za socialismu jen zákaz veřejného vystupování. Nicméně komunisté a nacisté postupovali stejně, vynucovali si násilím poslušnost a zastrašovali své oponenty. Inu, totality nebudou jiné.

Ještě bych dodal, že smrti Karla Gotta velmi želela zpěvačka Marta Kubišová, které komunisti zničili život. Podle jejich slov on později litoval toho, že se také nedal na stranu disidentů a bral to jako selhání. Pravdou také je, že Karel Gott zazpíval společně s Karlem Krylem čs. hymnu 4. prosince 1989 v Praze před zaplněným Václavským náměstím, v době, kdy ještě změna režimu nebyla stoprocentně jistá. Takže antichartu bych jemu a dalším nevyčítal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Saudi Aramco se blíží k hodnotě dvou bilionů dolarů

14:57 Štěpán Křeček: Saudi Aramco se blíží k hodnotě dvou bilionů dolarů

„Vzhledem k aktuálnímu vývoji na trzích se hodnota ropné společnosti Saudi Aramco pohybuje kolem úro…