Nikoliv, povstání vedla politicky Slovenská národní rada, v niž byly zastoupeny všechny slovenské antinacistické síly, nejen komunisté, a vojensky povstání vedli generálové Viest a Golián. Soudružka jenom dokázala, že historii nezná a buď nevědomky, nebo dokonce záměrně lhala. Komunističtí partyzáni byli naopak spíše pro povstání problémem.
Od komunistů těžko můžeme očekávat pravdomluvnost, ale jejich drzé přisvojování si zásluh jiných nelze přejít mlčením. Slovenské národní povstání, jehož 70. výročí zahájení si dnes připomínáme, připravovaly všechny slovenské nekomunistické i komunistické síly, které byly v opozici vůči tehdejší vládě prezidenta Jozefa Tisa. Vyplynulo to z tzv. Vánoční dohody z prosince 1943, kterou tito opozičníci uzavřeli.
Na přípravě vojenského vystoupení, které by Slovensko převedlo z nacistického do protinacistického tábora, se podílel i ministr národní obrany generál Ferdinand Čatloš. Ten plánoval při přiblížení se Rudé armády ke Krakovu státní převrat, zatčení a uvěznění ministrů slovenské vlády, nastolení vojenské diktatury a vyhlášení války Německu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz