Jiří Paroubek: Zastavte tu trapnost

30.07.2019 12:46

V sobotu Andrej Babiš velmi podrobně zdokumentoval průběh celé kauzy odvolávání ministra kultury Staňka. Prakticky všechno důležité, až na jednu věc, jsem už předtím mohl znát ze sdělovacích prostředků. A samozřejmě jsem tyto informace měl potvrzené i z osobních zdrojů. Vlastně mě překvapila jen jedna jediná. A to velice silně.

Jiří Paroubek: Zastavte tu trapnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Žil jsem v přesvědčení, s ohledem na rezervované  chování premiéra, a ještě více pak vicepremiéra Hamáčka,  že při odvolávání ředitelů galerií (a v zásadě jde hlavně o ředitele Národní galerie Fajta), se jednalo o Staňkovu sólo akci. Bez toho, že by o ní dopředu věděl premiér, respektive místopředseda vlády a předseda ČSSD Hamáček. Hamáček byl ovšem  Staňkem informován a společně – alespoň podle vyjádření Babiše – informovali oba o záměru Staňka také  premiéra. O to více pak muselo být šokující odvolávání takového ministra, který dělal pořádek ve vlastním  resortu i pro prezidenta. Sociální demokracie celou akci marketingově nezvládla. Zdá se, jakoby jí někteří funkcionáři ČSSD ani zvládnout nechtěli, protože se chtěli zbavit docenta Staňka.

Prostě z celé kauzy vychází směrem k ČSSD  nehezký odér. A pokud dnes ještě někteří funkcionáři ČSSD, jako například místopředsedové strany Veselý a Onderka, mluví o neschopnosti premiéra, je to spíše ostudné, neboť premiér v tom hraje opravdu vedlejší roli. Oni jsou smutnými hrdiny burlesky...

Celá  tato pseudokrize ve vládní koalici je vlastně o ničem. A vychází - bohužel- z naprosto rozdělené sociální demokracie, ve které vládne chaos, v němž  se každý vyjadřuje o všem řečmi z břicha do větru....

Pokud oslabují  v tuto chvíli podle prázdninového  průzkumu agentury Median preference hnutí ANO, neposiluje ani sociální demokracie. Vládní pseudokrize, vyplývající z kauzy Staněk, není ani o korupci, ani o zneužití veřejných peněz členem vlády, ani o jeho kardinálně špatném politickém rozhodnutí.

V tuhle chvíli by si měli hlavní protagonisté krize, což jsou vedoucí sociálně demokratičtí funkcionáři a Andrej Babiš, dát bobříka mlčení. Se zdrženlivostí ve vyjadřování počkat do termínu, ve kterém prezident přislíbil jmenovat nového ministra. A během těch čtrnácti dní se v klidu podívat na Šmardovy předpoklady vykonávat zdárně ministerskou funkci. Na jeho manažerské zkušenosti. Na erudici v oblasti kultury. Na jeho jazykové znalosti. Na jeho celkové vystupování, včetně zjevu. Dokonce i poslanec Birke, známý  svou loajalitou k vedení ČSSD, si povšiml  v mediálním rozhovoru jistých nedostatků potenciálního ministra Šmardy v oblékání…Prostě potenciální ministr by neměl chodit oblečen jak k taboráku.

Není pravda to, co říká předseda Senátu Kubera, že pokud prezidentovi navrhne premiér ke jmenování do ministerské funkce třeba Ferdu Mravence, pak musí prezident sklapnout podpatky a poslušně Ferdu jmenovat. Striktně vzato, podle Ústavy ano, ale jde také o to, že v tomto případě nemusí být jmenován právě, obrazně řečeno Ferda Mravenec, ale Brouk Pytlík.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Bude Řecko obětováno v zájmu byznysu?

21:17 Oldřich Rambousek: Bude Řecko obětováno v zájmu byznysu?

Je to již několik let, co jsem psal článek, který rozkrýval podstatu toho, jak se Řecko dostalo do o…