Vážené dámy, vážení pánové,
Česká národní banka připravila slavnostní prezentaci bimetalové pamětní mince u příležitosti 100. výročí zavedení československé koruny. Připomínáme tak přijetí „měnového zákona“ z 10. dubna 1919, v jehož pátém paragrafu je uvedeno „měnová jednotka pro oblast československého státu se označuje jako koruna československá, ve zkratce Kč“. Dnes má československá koruna – de iure – sto let.
Proč se dnes scházíme v Kutné Hoře při prezentaci bimetalové pamětní mince? Vychází to z historie, protože Kutná Hora měla významné postavení v historii české měny, zejména stříbrné. První českou měnou byly od 10. století stříbrné denáry, po objevení bohatých nalezišť stříbra u Kutné Hory mohl král Václav II. v roce 1300 zavést měnu grošovou – pražské stříbrné groše, které byly raženy v mincovně v Kutné Hoře. Kutnohorská mincovna byla zrušena až roku 1726, kdy už grošová měna byla dávnou minulostí, neboť od roku 1573 se razily tolary.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV