John Horvat II.: Zkoumání mysli libertariána a království „čehokoli“

03.11.2015 9:59 | Zprávy

„Jak Boaz připouští, je dost těžké definovat libertariána vzhledem k rozmanitosti typů a zabarvení, v jakých se libertariáni vyskytují.“

John Horvat II.: Zkoumání mysli libertariána a království „čehokoli“
Foto: red
Popisek: Mozek, ilustrační foto

Paradox libertariánství

Když se člověk začte do knihy od Davida Boaze nazvané Mysl libertariána: manifest svobody (Simon & Schuster, 2015), zarazí ho obtížnost úkolu, do něhož se autor pustil. Jak Boaz připouští, je dost těžké definovat libertariána vzhledem k rozmanitosti typů a zabarvení, v jakých se libertariáni vyskytují. A definovat mysl libertariána je téměř nemožné.

Podle libertariánské logiky vlastně žádná „libertariánská mysl“ ani existovat nemůže, neboť kolektivismus si libertariáni nepřipouštějí. Co existovat může, to jsou lidské činy a myšlení jednotlivců, kteří si svobodně volí, jak se řídit tím, co každý vnímá jako zásady libertariánství.

Snad právě tohle činí tuto knihu tak obtížně stravitelnou. Odmítáním obecností je člověk nucen individualizovat vše do nekonečna, čímž se připravuje o ty širé horizonty a velkolepé ideály, které činí život tak zajímavým a osvěžujícím.

Předpolitické předpoklady

Slabikářem Boazova libertariánství je vše individuální; zůstává detailně zaměřen na volby a asociace, které jsou zdrojem štěstí každého jednotlivce. Jeho ústřední zásada je dost prostá: „Mějme svobodu žít své životy podle své volby při respektování stejných práv ostatních lidí.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

15:57 Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil př…