Josef Ježek: Brusel nebo Babiš?

09.06.2019 21:19

Tak a je to tady. Z Bruselu dorazilo 70 stránek dokumentu, obsahujících asi zasadní sdělení ve věci „lex Babiš“. Udavačské iniciativy Pirátů a Ammnesty Internacional konečně přinesly své ovoce. Z prvních informací se zdá, že pro premiera této země značně trpké. Jak vidno, bruselská těšínská jablíčka jsou někdy značně kyselá.

Josef Ježek: Brusel nebo Babiš?
Foto: ODS
Popisek: Josef Ježek
reklama

„Pan Babiš se aktivně podílel na realizaci unijního rozpočtu v České republice. Má přímý ekonomický zájem na úspěchu skupiny Agrofert. Pan Babiš se zpronevěřil nezávislému a objektivnímu výkonu svých funkcí (premiér, ministr financí, předseda Rady pro evropské struktrální a investiční fondy a vicepremier vlády pro ekonomiku) vzhledem k tomu, že se podílel na rozhodnutích, která se týkala skupiny Agrofert.“

A na jiném místě.

„Andrej Babiuš je skutečným vlastníkem skupiny Agrofert a od února 2017 dvou svěřeneckých fondů, které plně ovládá a má proto přímý ekonomický zájem na úspěchu skupiny Agrofert“.

To jsou dvě citace ze zprávy auditorů, která minulý týden dorazila do Česka. Přeloženo: Mělo by dojít k vrácení dotací od února 2017, které se týkají 17 operací, v celkové výši 282 milionů korun. A to není všechno. Jsou zde údajně i další pochybení, takže celková vratka by měla činit cca 450 milionů. Mimo to by měly být vráceny dotace, vyplacené z českého rozpočtu, naposledy 100 milionů pro linku na toustový chléb. Celkem to je jistě přes půl miliardy. A pak že se nenajdou chybějící dvě miliardy na sociální služby pro kraje!

Premiér i ministryně financí však tvrdí, že zpráva je důvěrná, proto nemůže být zveřejněna (zatímco portál Seznam jí už v angličtině otiskl), je předběžná a ještě může být změněna a vůbec. Nic není definitivní. Ostatně, tohle už zpívali Voskovec a Werich: Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní…..

Zdá se, že malý Andrej si tuhle písničku v mládí často zpíval. Ale jak říká klasik: Kdo si zpívá naposled, ten si zpívá nejlíp.

Tak Brusel a nebo Babiš?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

P.C. Roberts: Federální odvolací soud zrušil rozsudek smrti pro Džochara Carnajeva

20:57 P.C. Roberts: Federální odvolací soud zrušil rozsudek smrti pro Džochara Carnajeva

Dne 31. července Federální odvolací soud USA prvního stupně zrušil rozsudek smrti vynesený nad Džoch…