Josef Mrázek: Jak jsou poškozováni důchodci

22.10.2015 8:20 | Zprávy

Češi, Moravané, Slováci i Slezané doplatili po roce 1989 na to, že si dali většinově vnutit představu, že pravicovost je něco lepšího a neuměli zvážit, že sociální ohleduplnost a spravedlnost vlastně chceme zlepšit a ne odbourat a že chceme jednat racionálněji než předtím a že nesmíme mlčet, když privatizátoři kradou náš majetek.

Josef Mrázek: Jak jsou poškozováni důchodci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodce na nábřeží u Vltavy - ilustrační foto

A většina z nás se dala zmanipulovat a stejné lumpy volila znova a znova. Výsledek je ten, že střední vrstvy společnosti jsou na tom hůře, než by mohly být  a sociálně slabší vrstvy, jako důchodci a matky malých dětí, jsou na tom špatně. Přitom dodnes je znám termín Husákovy děti. To byla výrazná populační vlna vyvolaná jen trochu lepšími podmínkami pro rodiny s dětmi. Teď se místo toho uvažuje o náboru Afričanek.  A také prý dovezeme řemeslníky, protože jsme zdevastovali učňovské školství a výchovu mládeže. Ale vraťme se k důchodcům, je pozoruhodné, jak hloupě se také s jejich problémy zachází.

Poctivá a racionální důchodová reforma je jednoduchá věc

Při nadbytku pracovních sil, vyvolaném rostoucí produktivitou výroby i části služeb, nebude, a vlastně ani teď by nebylo problémem uspokojit potřeby aktivní i neprodukující části společnosti tak, aby se udržoval příjemný sociální smír. Pochopitelně, když nebudeme vymýšlet nelogické nesmysly a uznáme, že naším úkolem je produkovat dost toho, co je ke spokojenému životu všech občanů potřeba, a rozdělovat to spravedlivě mezi aktivní a neprodukující občany. Neobejde se to bez dohledu a organizační účasti státu. Dá se to zařídit nejlépe tak, že se z průběžného výdělku aktivních občanů odebéře taková část, aby výsledkem byla přiměřená spokojenost všech členů společnosti. Podle zkušeností dobře fungujících států je k tomu potřebné, aby průměrný důchod činil asi 50% průměrné čisté mzdy a aby k tomu patřilo plnohodnotné státem placené zdravotní pojištění.

Skutečná výše odvodu do důchodového a sociálního systému by se měnila podle aktuálního poměru složek obyvatelstva a sledovala by také vývoj mezd a platů. Takové hlouposti, jako valorizace důchodů, by nebyly potřebné. Zatím jen sváděly ke škrcení důchodů, i když méně jasným způsobem, než u některých divochů dříve pozorované vyhánění starších občanů na vysoké stromy a třesení s nimi. Kdo spadl na připravená kopí, nemusel být živen. Ale tak daleko ještě nejsme. Zatím je tu naděje, že stát dohlédne, aby se co do druhu a množství produkovalo, co je potřeba, a aby ti, co pracují, a spolu s nimi i neprodukující, dostávali tolik peněz, aby si tu produkci mohli koupit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Nebezpečí hrozilo vždy od Německa

8:17 Vladimír Ustyanovič: Nebezpečí hrozilo vždy od Německa

Německá imperialistická rozpínavost byla příčinou nejen první světové války, ale zejména největší ge…