Karel Škácha: V politice platí pravidlo, že s anonymitou roste skutečná moc

28.06.2017 9:07

Nadační fond proti korupci vydává další „prázdninové čtení k vodě“. Letos je publikace věnována polistopadovým premiérům a jejich poradcům, přátelům a lobbistům. Moc takových osob není o nic menší než moc samotných „šéfů“. Často jsou to právě tito lidé v pozadí, kdo skutečně vládnou – a premiéři jsou jen maskami pro široké davy a ceremonie.

Karel Škácha: V politice platí pravidlo, že s anonymitou roste skutečná moc
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci
reklama

Text publikace, sestavený z otevřených zdrojů, obsahuje osm kapitol v souladu s počtem premiérů neúřednických vlád, působících od vzniku samostatné České republiky. Čtenář se tak může dozvědět, jaké klíčové osoby se pohybovaly v okolí premiérů Václava Klause, Miloše Zemana, Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse, Jiřího Paroubka, Mirka Topolánka, Petra Nečase a Bohuslava Sobotky. Rozdílné životní zkušenosti a povahy premiérů se odrazily i do výběru osob, kterými se premiéři obklopili a kterým naslouchali. To, co všechny premiéry, jejich poradce a šedé eminence spojuje, je urputný boj o moc, o vliv a o udržení se na vrcholu. To s sebou nese i nemálo špinavé práce nejrůznějšího charakteru. Někdejší poradce Jiřího Paroubka a současný poradce premiéra Bohuslava Sobotky pro Čínu Jaroslav Tvrdík svého času na téma poradců glosoval: „Vy si chcete povídat o poradcích? To já bych musel popisovat strašný hnůj, to radši ne.“ Z textu publikace je pak možné si učinit soukromý závěr, že Tvrdíkova slova budou mít pevný a reálný základ…  

„V politice a v lobbingu obecně platí pravidlo, že s anonymitou roste skutečná moc. Malé střípky této skutečné moci zachycují průběžně novináři a jejich média, avšak cenný je rovněž i souhrnnější pohled na celou mozaiku těchto střípků. Teprve z této mozaiky je možné si učinit ucelenější představu, kdo vlastně komu vládne a kdo má koho v hrsti,“ okomentoval vydání publikace ředitel Fondu Karel Škácha.

Publikace je k dispozici ZDARMA v elektronické podobě (formáty PDFEPUB MOBI) na stránkách Nadačního fondu. Tištěnou podobu je možné si rovněž ZDARMA objednat na adrese info@nfpk.cz. Nově bude publikace v brzké době, stejně jako i předchozí, k dispozici na e-shopech Alza.cz a Kosmas.cz. Na těchto portálech je možné si publikaci objednat za 10 Kč s tím, že uvedená částka, případně její část, bude sloužit k podpoře činnosti NFPK.

Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné odhalování korupce ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za ponechání Jana Pirka ředitelem kardiocentra IKEM

14:50 Petice za ponechání Jana Pirka ředitelem kardiocentra IKEM

Pacienti IKEM, jejich rodinní příslušníci a přátelé a všichni kteří máme v úctě pana profesora Pirka…