Karel Wichs: Rozdané karty v Katalánsku

23.12.2017 18:10 | Zprávy

Den po volbách v Katalánsku žilo Španělsko slavnou vánoční loterií zvanou Gordo, která se losuje každý rok těsně před Vánocemi. Je vyjádřením sounáležitosti všech občanů, ať jsou z kterékoli autonomie.

Karel Wichs: Rozdané karty v Katalánsku
Foto: archiv
Popisek: Katalánsko
Zpravidla ji lidé hrají tak, že někdo bohatší koupí los, který je dělitelný až na desetinky, jež rozdá buď mezi chudé nebo své podřízené. Přináší před svátky velkou radost všem a účastní se jí miliony Španělů. Letos vyhrálo číslo 71198 a jedna desetinka, kterou koupil ředitel školy Insúa Bermúdez v Galicii a rozdal mezi 33 učitelů a zaměstnanců, činí 400 tisíc eur. V sobotu se život za Pyrenejemi vrátí do starých kolejí a všichni budou diskutovat o volbách v Katalánsku, jež dopadly podle očekávání.

Poměrně novou netradiční katalánskou stranu Ciudadanos, jež se na celošpanělském kolbišti pohybuje mezi třetí a čtvrtou nejsilnější partají a v Katalánku nemá ani jednoho starostu, volila čtvrtina všech voličů, kteří přišli k urnám. Je tedy vítězem voleb.

Slušelo by se jí poblahopřát, ale separatistické strany k tomu v sobě ještě nenašly dost slušnosti. Místo toho prohlašují, že vítězi voleb jsou právě ony a neznalí komentátoři to po nich opakují. Mají sice dohromady nadpoloviční většinu křesel v parlamentě, ale jaksi se už delší dobu nemohou mezi sebou dohodnout. Kromě toho osm jejich poslanců je buďto ve vazbě nebo uprchli ze země. To podle španělských zákonů znamená, že sice můžou přijmout poslanecký mandát (lze tak učinit i písemně), ale nemůžou delegovat někomu svůj hlas při hlasování (hlavně při hlasování o katalánském premiérovi). Jejich přítomnost je povinná, ale soudce začátkem měsíce prohlásil, že je z basy nepustí, neboť by se mohli vyhýbat spravedlnosti. A ti, co před ní utekli do Bruselu, budou po překročení hranice okamžitě zadrženi.

Někteří věznění separatističtí poslanci by mohli požádat o zvláštní povolení navštívit poslaneckou sněmovnu v den voleb s odůvodněním, že mají být zvoleni premiéry a přednést tam svůj kandidátský projev. K tomu už existuje jistý precedens. V osmdesátých letech o takové povolení požádal Bask Juan Karlos Ioldi, který byl obviněn ze spolupráce s baskickou teroristickou organizací ETA. Přivezli ho do parlamentu v policejním antonu, přednesl svůj projev „zatčeného uchazeče o premiéra“, ale nebyl zvolen. A tak ho policisté odvezli zpět do vazby a následně byl odsouzen k 25 letům vězení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

volby , Vaše věc , Wichs , Katalánsko

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

Denní glosy Petra Hampla.