Lukáš Kovanda: Český “fetiš vlastnického bydlení” narazil, dostupnost hypoték padá

20.06.2018 11:40

Češi ztrácejí zájem o hypotéky. V květnu oproti dubnu klesl jak počet (o 77 na 7819 hypoték), tak i objem (o 114 mil. na 16,757 mld. Kč) nově poskytnutých hypoték. Něco takového se přihodilo poprvé od krizového roku 2009. Průměrná sazba hypoték setrvala na úrovni 2,51 procenta. Důvodů ochlazení zájmu o hypotéky je několik.

Lukáš Kovanda: Český “fetiš vlastnického bydlení” narazil, dostupnost hypoték padá
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Zaprvé, Češi se bojí, že ceny nemovitostí jsou až příliš nafouknuté a že by mohli nakupovat přímo na vrcholu bubliny. Začali ve vyšší míře kalkulovat s tím, že ceny mohou klesnout, a v důsledku tak vyčkávají na snížení cen. Dalším důvodem je růst sazeb hypoték. Hypotéky sice v květnu oproti dubnu nezdražily ani o kousek, to však je jen chvilkový stav. Tržní úrokové sazby totiž dále stoupají. Například dvanáctiměsíční sazba mezibankovního trhu, PRIBOR, je aktuálně na nejvyšší úrovni od začátku října 2012. Tato sazba hraje zásadní roli při určování úroků, které banky svým klientům účtují například právě na hypotékách. Jelikož nadále poroste základní sazba České národní banky, poroste právě i sazba PRIBOR, a tedy sazby hypoték. Třetím důvodem, proč zájem Čechů o hypotéky ochlazuje, jsou regulace České národní banky. Ta loni zpřísnila podmínky pro poskytování hypotéky, když v podstatě zapověděla poskytování „devadesátiprocentních“ až „stoprocentních“ hypoték.

Od letošního října poskytování hypoték dále zpřísní. To ale poroste k přechodnému zesílení zájmu o hypotéky, jelikož Češi se budou do konce září snažit vzít si hypotéku ještě za stávajících, mírnějších podmínek. Květnové zpomalení hypotečního trhu tedy zatím ještě nebude trvalejší povahy. Ale i tak Češi musí odvykat snadno dostupnému vlastnickému bydlení. ČNB má pravdu, když uvádí, že se v ČR rozmohl jakýsi fetiš vlastnického bydlení. Na západ od našich hranic také není zvykem, aby tak vysoký podíl domácností „bydlel ve vlastním.“ Doba snadno dostupných hypoték je prostě pryč. Kdo ji nevyužil, teď už to úplně nedožene.

Lukáš Kovanda, Ph.D.,
ekonom 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Feng Piao: Absurdní „teorie čínského vývozu nadbytečných kapacit"

15:10 Feng Piao: Absurdní „teorie čínského vývozu nadbytečných kapacit"

V poslední době jednotliví evropští a američtí politici a think-tanky pokračují v humbuku nad témate…