Lukáš Kovanda: Vepřo-knedlo-zelo letos Čechům nejspíš dost podraží

17.04.2019 9:31 | Zprávy

Výkupní cena prasat v Česku se začala zvedat. Některé tuzemské masokombináty proto už zvyšují cenu vepřového, zatím v rozsahu kolem deseti procent. Ale bude hůř. Důvodem je epidemie afrického moru prasat, která loni v srpnu propukla v Číně a kterou se zatím nedaří byť jen částečně zkrotit. Zkomplikuje život nejen milovníkům „vepřa-knedla-zela“ či šunky, ale také americkému prezidentu Donaldu Trumpovi.

Lukáš Kovanda: Vepřo-knedlo-zelo letos Čechům nejspíš dost podraží
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Podle analýzy nizozemské Rabobank, která se specializuje na úvěrování zemědělců, klesne letos čínská produkce vepřového o zhruba třicet procent. To je asi tolik, jako by na světový trh přestala své vepřové kompletně dodávat celá Evropa. V Číně je totiž africkým morem nakažena až polovina chovů, takže je třeba prasata ve velkém vybíjet. Obnovení chovů může zabrat až pět let. Vzhledem k tomu, že Číňané zkonzumují polovinu světového vepřového, je zřejmé, že dovoz do země notně naroste. Už se to děje. Prodejci vepřového v Evropě pociťují tlak na růst cen. Do Česka cenové vzlínání přichází z Německa, neboť zemědělský trh obou zemí je značně propojen.

Vepřové v Česku by mohlo v nejbližších měsících zdražit i o více než pětinu. Jestliže se v únoru cena vepřové kýty bez kosti pohybovala kolem 120 korun za kilogram, nelze vyloučit, že v nadcházejících měsících se dostane až ke 150 korunám za kilogram.

Pořádně se tak prodraží například oblíbené „vepřo-knedlo-zelo“. Jeho ingredience totiž citelně zdražují, a nejen vepřové. V březnu vepřové meziročně zdražovalo jen zhruba o pět procent. Jenže to se ještě neprojevil dopad čínského, vlastně afrického moru prasat. V březnu ovšem citelně narůstala cena zelí, a sice o sto procent oproti březnu roku 2018. Cibule dokonce v březnu meziročně zdražovala o 104 procent. Brambory pro výrobu knedlíků zdražovaly o 70 procent. Kdo má raději houskové knedlíky, ten se musel v březnu smířit s meziročním růstem bílého pečiva o přibližně osm procent. Zkrátka a dobře, africký mor prasat v kombinaci se špatnou úrodou loňského roku, kvůli níž zdražují brambory, zelí, cibule či obiloviny a tedy pečivo, může snadno vést k tomu, že v nejbližších měsících bude „vepřo-knedlo-zelo“ běžně třeba o třetinu dražší než loni ve stejnou dobu.

Mimochodem, špatná loňská úroda může přispět ke zdražení vepřového též, jelikož kvůli ní roste cena krmné směsi pro prasata.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Výdaje na zbrojení versus na stát blahobytu

15:49 Jiří Paroubek: Výdaje na zbrojení versus na stát blahobytu

Fialova vláda nás dnes a denně přesvědčuje, že stamiliardy utracené v armádních zakázkách jsou nejdů…