Pavel Grudinin je úspěšný podnikatel v zemědělství. Narodil se roku 1960 a od 12 let pracuje v Sovchozu Imeni Lenina, (dnes akciová společnost). Z řadového dělníka, který vystudoval nejprve střední a poté vysokou školu se v roce 1995 vypracoval na ředitele a pozděni i na významného akcionáře tohoto podniku. Sovchoz Imeni Lenina je v Rusku legendou. Jedná se o zemědělský podnik, dodávající jahody a jablka do hlavního města. Podnik nevyplácí žádné dividendy, zato mohutně investuje do vlastních technologií a, především, do sociálních vymožeností svých zaměstnanců. Dnes podnik zaměstnává 12 tisíc lidí, průměrná výplata dělníka činí 78 000 Rublů (pří průměrné mzdě pracujících, učitelů a lékařů 24 000 Rub). Podnik pro své zaměstnance staví kvalitní byty, které jim dává na dvacetileté bezúročné půjčky (reálný hypotéční úrok v RF činí minimálně 9,5%), postavil a organizoval školu, která patří mezi nejlepší v Rusku. Pavel Grudinin je živoucí legendou. Má reputaci schopného podnikatele, čestného člověka, není zapleten do žádných skandálů, má spořádanou rodinu a čtyři děti.
Kromě ekonomického vzdělání a skvělých výsledků neschází Grudininu odvaha nazývat věci pravými jmény a navrhovat neortodoxní řešení.
Rusko se v předvečer prezidentských voleb nachází ve složité situaci. Z jedné strany existuje ve společnosti široká podpora zahraniční politiky Vladimíra Putina, zároveň snad není duše, která by nevnímala reálný rozklad společnosti a všudypřítomnou apatii. V Rusku, které by s hlediska svých přírodních zdrojů a dostupných technologií mělo být jednou z nejbohatších zemí planety, žije okolo 40% lidí na hranici chudoby. V důsledku liberálních reforem, provedených za vlády prezidenta Jelcina pod vedením amerických poradců, se většina zdrojů země ocitla v rukách oligarchů, kteří pohádkově zbohatli a své peníze vyvedli a vyvádějí za hranice. Nehledě na americko-ruské slovní přestřelky, existuje v ekonomické oblasti mezi ruskou vládou a americkými zájmy široká shoda. Ruská měna je přivázána k americkému dolaru a centrální banka se drží pravidel „Currency Board“. Jinými slovy se jedná o to, že nové emise rublů musí být kryty nákupen amerických dolarů nebo jejich ekvivalentu (například amerických vládních dluhopisů). Úrokové sazby v RF začínají na 8,5% a je zřejmé, že peníze takto získané ve svém důsledku pomáhají západním ekonomikám, zatímco v domácích podmínkách chybí. To samé je možné říci o výnosech z přírodního bohatství. V Rusku je téměř nemožné získat financování, v katastrofální situaci je infrastruktura, ve školách se děti učí na dvě směny. V zemi, která se rozprostírá na 11 časových pásmech není jediná dálnice, nebo rychlostní železnice, která by spojovala ohromná prostranství. Katastrofálně podfinancován je celý veřejný sektor.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV