Michal Šebek: Šaráda, v níž si Andrej Babiš sype popel na hlavu, nikoho neohromí. Je to jen laciné gesto

25. 3. 2019 14:32

Doslova v politickou šarádu se proměnilo dnešní chování premiéra poté, co se setkal se zástupci rozhořčených rodičů ohledně rodičovského příspěvku. Jen několik málo hodin poté vystoupil Andrej Babiš v médiích s tím, že si neuvědomili (pozn.: oni jako politici z koaliční rady), že navrhované zvýšení rodičovského příspěvku pro nově narozené děti, jak navrhla ministryně Maláčová, je nespravedlivé.

Michal Šebek: Šaráda, v níž si Andrej Babiš sype popel na hlavu, nikoho neohromí. Je to jen laciné gesto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Populistická slova a gesta? Jen jedna velká šaráda naoko…

Ostatně není to prvně, kdy by si český premiér Andrej Babiš pomyslně nasypal popel na hlavu a uznal chybu. Stačí se přece rozpomenout na kauzu výstavby dálnice D1, kde se v prosinci loňského roku omlouval za svého ministra Dana Ťoka. Tehdy se premiér omlouval za kolony a zdržení řidičů. To, že by Andrej Babiš vyvodil z problémové výstavby D1 nějakou odpovědnost, jaksi zapadlo v zapomnění. Zkrátka a dobře se omluvil, přičemž ministr dopravy, který je trnem v oku všem, zůstává na svém ´fleku´ dál. Není to nějak podobné tomuto případu, kdy najednou český premiér tvrdí, že si koaliční rada neuvědomila, že ten návrh na zvýšení rodičovské je nespravedlivý? Když se podíváme pozorně, toto tvrzení, s nímž dnes Andrej Babiš přišel pro některá média, má i druhou rovinu. Neukazuje to na nekompetentnost celé jeho vlády, když někteří jeho ministři jsou schopni navrhnout něco, co může být nespravedlivé a způsobit křivdy? Jak je možné, že v jeho koaliční vládě jsou lidé, kteří si neuvědomují, že jejich návrhy zákonů mohou být špatné?! Co to je za rádoby odborníky? Kde se, proboha, vzali…

Proč ten popel na hlavu? Že by pomyslný strach z rodičů a nevole?

Ať už je za tím tvrzením o nespravedlnosti, které pronesl premiér Babiš v médiích cokoliv, jedno je téměř jisté. Je v tom nejspíše jeden velký strach o politické body. Je totiž skoro jisté, že nikdo z vlády nečekal, že se strhne taková lavina nevole, která mezi rodiči zavládla. První, kdo to ´odskákal´, byla ministryně Maláčová, která již na sociálních sítích dostala pěknou sprchu nadávek od naštvaných rodičů. Možná právě tohle bylo impulsem k tomu, aby nejen ona, ale i Andrej Babiš pochopili, že proti nim nestojí jednotlivci, ale několikatisícový dav odhodlaných lidí, kteří, když to bude nutné, rádi vyrazí do ulic.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 145  Postoj intelektuála ve válce

20:11 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 145 Postoj intelektuála ve válce

Tento cyklus textů o nacismu a druhé světové válce jsme začali četbou z knihy rakouského židovského …