Miroslav Josef Bezecný: Co odvádí pozornost řidičů za volantem

27.09.2021 16:25 | Komentář
autor: PV

Když jsem učil v autoškole, nařizoval jsem žákům, že se nesmí dívat na to, co v autě dělají. Za jízdy. Musí mít uspořádány věci tak, aby po paměti - bez dívání - na ně dosáhli a věděli kde jsou.

Miroslav Josef Bezecný: Co odvádí pozornost řidičů za volantem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Silnice, ilustrační foto

Vysvětloval jsem to žákům tak, že kdyby v noci hledali ať už řadící páku, nebo nějaké předměty, museli by si vzít baterku. A aby tu baterku našli, museli by mít další baterku. A aby tu další baterku... A tak by nakonec museli jezdit jen s náklaďákem. Aby všechny ty baterky uvezli. Také jsem vyžadoval, aby žáci vždy řídili jen levou rukou. A v pravé ruce museli držet propisovačku. (Řidič nikdy nesmí za jízdy pustit volant úplně. Vždy ho musí držet alespoň jednou rukou.) Proto, aby mohl řadit a zvládat jednou rukou i další úkony - podávání předmětů apod.

Pokud tedy s tímto pravidlem - věnovat se plně řízení a nedívat se na to, co dělají v kabině - učitel v autoškole žáky neseznámil, resp. to striktně nevyžadoval, měli by žáci požadovat vrácení části peněz. Zjistil jsem, mnohaletým pozorování, že co začne žák dělat za volantem špatně, dělá automaticky už stále. Nejtvrdší pravidlo, které jsem žákům vštěpoval, bylo, že nesmí "být v autě". Ale musí být vždy několik metrů "před autem". Aby ještě předtím, než někam vjedou, byli připraveni, co tam budou dělat. Ať už na rovné silnici. Ale především v křižovatce. Vjet do křižovatky, a teprve se dívat a uvažovat nad tím, co udělají, je trochu pozdě. To ale není jediný problém.

Autorádia. To bych v autě zakázal. Autorádio jednoznačně řidiče rozptyluje. Současné rytmické bubnování svádí i k agresivní jízdě. A pomalá hudba zase ukolébává pozornost řidiče. Řidiči argumentují tím, že při delší jízdě je to uchrání od spánku. Je to skutečně pravda? Statistiky dopravních nehod říkají něco jiného. Při únavě z delší jízdy je účinnější zastavit. A odpočinout si. Nebo několikrát oběhnout auto. Případně udělat i několik dřepů.

V České republice je nejvyšší povolená rychlost 130 km/hod. Proto by měly být - pro zvýšení bezpečnosti na silnicích - v každém motorovém vozidle povinně instalovány omezovače rychlosti. Na maximální rychlost 140 km/hod. Vyjímku by měla výhradně pouze vozidla policie, záchranné a zdravotnické služby a hasiči. Již teď je téměř jisté, že takovýto zákon projít nemůže. Naši významní zákonodárci sice všichni "stoprocentně vyhlášku dodržují". Ale...

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Souhlasím s prezidentem Petrem Pavlem

19:19 Vladimír Ustyanovič: Souhlasím s prezidentem Petrem Pavlem

Dovolím si zabrousit do historie, kdy armádní generál v. v. Petr Pavel v roce 2019 prezentoval své n…