Nadační fond proti korupci: Některá tvrzení Jihočeského kraje jsou lež

15.05.2017 15:48

Stanovisko k reakci Jihočeského kraje na článek o zakázce „Komplexní plnění dodávek projektu ZZS JčK II“:

Nadační fond proti korupci: Některá tvrzení Jihočeského kraje jsou lež
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci

Nadační fond proti korupci se v rámci své činnosti věnoval i zakázce Jihočeského kraje s názvem „Komplexní plnění dodávek projektu ZZS JčK II“ a označil tuto zakázku za ušitou na míru. Jihočeský kraj na toto konstatování reagoval a ve své reakci uvedl následující skutečnosti, ke kterým se Nadační fond proti korupci vyjadřuje.

 1. Podle Jihočeského kraje, zakázka byla kontrolována Centrem pro regionální rozvoj a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.

K tomuto uvádíme, že oba úřady provádějí jen formální kontrolu zakázek. Nevykonávají hloubkovou kontrolu zákonnosti zadávacích podmínek a zákonnosti kvalifikačních předpokladů. Pozitivní vyjádření od CRR a MMR ČR neznamená, že zakázka není pro někoho ušita na míru. Toto je ale Jihočeskému kraji známo. Vícero zakázek bylo průběžně státními orgány kontrolováno, formálně schváleno a až následné policejní vyšetřování odhalilo za zakázkami korupční jednání.

 1. Podle Jihočeského kraje, administrátor PPE.CZ byl vybrán ve veřejné zakázce.

Toto tvrzení je lež. Administrátor PPE.CZ byl vybrán přímým zadáním. Odměna administrátora byla pouhých 42 tisíc Kč s DPH. Za tuto velice nízkou sumu není možné nadlimitní zakázku zorganizovat bez dalších plateb „mimo smlouvu“.

Bez odezvy Jihočeského kraje zůstal fakt, že jedna z osob vystupujících u administrátora PPE.CZ působila v holdingu jednoho z dvou uchazečů, kteří kvalifikací prošli.

 1. Jihočeský kraj tvrdí, že zakázka byla kontrolována Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže

Toto tvrzení není pravdivé. ÚOHS v této věci nevydal žádné rozhodnutí, kterým by se vyjádřil k zákonnosti zakázky. Tento argument Jihočeského kraje je zcela prázdný.

 1. Jihočeský kraj tvrdí, že požadované reference byly zcela standardní a zaručující zákonnou soutěž

Nadační fond proti korupci pro představu čtenáře ještě jednou zopakuje definici vyžadovaných referencí. Když v referencích dodavatele chyběl leč jediný znak z toho, co vyžadoval Jihočeský kraj, diskvalifikovalo to dodavatele ze soutěže. Analogicky by se stav vyvolaný Jihočeským krajem dal interpretovat například na situaci, kdy by se majitel auta rozhodoval dát svůj vůz do servisu a jeho výběr by splnil jenom autoservis, který už v minulosti opravoval auto stejné barvy, se stejným počtem ujetých kilometrů, se stejnou barvou interiéru a stejně promáčklým blatníkem, přičemž mechanik musí mít modré oči a blond vlasy.

Jihočeský kraj toto považuje za „standardní podmínku soutěže“:

Minimálně dvě reference na obdobnou dodávku a implementaci databázového informačního systému řízení (operačního střediska) složky IZS se všemi těmito znaky:

 • min. výši 2 mil. Kč bez DPH,
 • aplikační část
 • databázový informační systém řízení (operačního střediska) složky IZS musí z toho činit min. 1,5 mil. Kč bez DPH, přičemž musí obsahovat v rutinním provozu minimálně následující části:
  • operační středisko, pracující ve dvoustupňovém řízení s oddělenými rolemi pro náběr tísňové výzvy a pro operační řízení,
  • integrace na systém pro sledování vozů,
  • integrace na telefonní ústřednu a
  • integrace na záznamové zařízení pro nahrávání komunikací a
  • zajištění identifikace a lokalizace volajících z pevných linek i mobilních telefonů,
  • integrace s mapou,
  • zobrazování aktuálně řešených událostí a vozidel v mapě,
  • přiřazování prostředků k řešeným událostem v mapě,
  • konfigurovatelné GUI s přehledy prostředků i řešených událostí podle požadavků zadavatele (zobrazované datové položky, jejich rozmístění, velikosti)
  • s možností online přepínání mezi různými nakonfigurovanými režimy GUI,
  • zobrazování alokovaných prostředků i požadavků na další alokace pro události v přehledu řešených událostí,
  • uchování a provázání historie událostí a dostupnost informací z historie pro uživatele v rámci řešení aktuální události dle zadaného parametru.

Nadační fond proti korupci v blízké době zveřejní detaily k dalším zajímavým zakázkám Jihočeského kraje.

Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miluš Kotišová: Když Jan Kozák nerozumí, spustí o vílách a feminismu. Jde ale o peníze!

20:17 Miluš Kotišová: Když Jan Kozák nerozumí, spustí o vílách a feminismu. Jde ale o peníze!

Já je ale kritizuji a zvláště jejich „infrastrukturu“. Neodpovídá plnému potenciálu jazykovosti. Pen…