Iniciativy zabývající se problémem okupované Palestiny ostře protestují proti oficiální návštěvě izraelského prezidenta Rivlina v ČR, který přijel na pozvání prezidenta Zemana.
Rivlin má dle informací v médiích jednat mimo jiné o rozvoji vojenské spolupráce, konkrétně o českém nákupu izraelských 3D radarů. Izrael jako okupační moc je expertem na vývoz zbraní testovaných přímo v terénu na palestinském obyvatelstvu na okupovaných územích. Kontroverzní obchod se má týkat 3D radarů, které české ministerstvo obrany plánuje zakoupit formou vládního kontraktu, tedy bez původně zamýšleného výběrového řízení, od izraelské firmy Elta Systems za několik miliard korun. Dle zbrojního analytika je chystaná zakázka s izraelskou firmou předražena a výsledkem důsledného lobbingu.
Iniciativy protestují proti vojenské spolupráci s Izraelem – nákupem izraelské vojenské techniky bude podpořena izraelská okupační síla a další vojenský útisk Palestinců. Česká republika se tak chystá obchodovat se zbraněmi se zemí, na kterou Amnesty International a řada dalších lidskoprávních organizací žádá uvalení zbrojního embarga z důvodů páchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.
Iniciativy se také ostře vyhrazují proti setkání Bohuslava Sobotky, Jana Hamáčka a Milana Štěcha s prezidentem Rivlinem. V kontrastu s ostatními evropskými vládami, které vydávají prohlášení proti okupaci a proti ekonomické podpoře Izraele, čeští vrcholní představitelé naopak dlouhodobě posilují vztahy se státem, který exemplárně porušuje mezinárodní právo a lidská práva: staví nelegální osady a vyvíjí státní násilí na okupovaném lidu, který by měl naopak dle mezinárodního práva chránit. Naši vrcholní političtí představitelé se tímto zbytným jednáním dostávají v rámci Evropy soustavně do izolace.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV